2024. július 27., szombat

Ekevassal a pockok ellen

A tarlóhántás és a mélyszántás hozzájárulhat a rágcsálók gyérítéséhez

A búza aratását az évszázados népi megfigyelés alapján Péter-Pál napjára általában már megkezdték. Úgy emlegették: „Péter-Pálkor megszakad a búza töve, onnantól éjjel-nappal érik.” A népi megfigyelés idén szinte napra pontosan beigazolódott. Az árpa aratása jórészt befejeződött, a búza betakarítását pedig az apostolok névnapján kezdték meg. Előtte pár nappal kezdődött csak meg az olajrepce kombájnozása. Ez utóbbi a látvány alapján sokat ígért, hiszen a buja, sok esetben embermagasságú repceszár alapján sokan várnak rekordhozamokat. Az első eredmények ezt nem támasztják alá. Jól termett ez a káposztafélék családjába tartozó olajnövény, de a jelek szerint mégsem lesz rekordtermés. A termelők eddigi tapasztalatai szerint holdanként 15–23 mázsát takaríthattak be. Ez hektáronként 2500–3900 kilogrammot jelent. A felvásárlási árak is messze elmaradnak attól, amit a télen tapasztalt tőzsdei árak előrevetítettek. Mindössze 40 dinár körül alakul az ára. Pénteken a felvásárlók az árpáért 17 dinárt, a búzáért 20 dinárt, a repcéért 40 dinárt kínáltak kilogrammonként. A magas költségek, az alacsony árak, a „bedugulni” látszó piac miatt súlyos gondok terhelik az egész ágazatot.

Radomir Šuša(Tóth Péter felvétele)

Radomir Šuša(Tóth Péter felvétele)

Radomir Šuša, a Topolyai Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat munkatársa elmondta, hogy árpából – amelynek betakarítása gyakorlatilag befejeződött – a rendelkezésre álló eredmények alapján a sokévi átlagnak megfelelő hozamot takaríthattak be a gazdálkodók, ami átlagosan 5-6 tonnát jelent hektáronként. A hozamok azonban az átlagon belül nagyon tarka képet mutatnak, ugyanis hektáronként 1 tonnától egészen 8 tonnáig váltakoznak. A termés minősége közepes, nem kiemelkedően jó. A hektolitersúly 57–63 kilogramm százliterenként. Rámutatott ismételten arra, hogy ezen a tájon nagyon nagy károkat okoztak idén a rágcsálók, elsősorban a mezei pockok. Az árpában, sőt sajnos a búzában és más ültetvényekben is hatalmas foltokat taroltak le, vannak parcellák, ahol a termés fele odaveszett. A korábbi években nem tapasztaltak hasonló jelenséget. Meglátása szerint a pockok az árpa és a búza betakarítása után a lucernaföldeket, illetve a szójával és a cukorrépával beültetett parcellákat keresik majd fel. Felmerült többször is az utóbbi időben a kérdés, hogy hogyan lehetne ellenük hatékonyan, illetve szervezetten védekezni. Egy-egy kisebb-nagyobb parcellán ugyanis hiába védekezik a gazda szakszerű módszerekkel, ha a környező földeken elszaporodnak a rágcsálók, azok később nem tisztelik a mezsgyehatárokat. A szakember ajánlása szerint jó lenne az őszi kalászosok betakarítását követően azonnal elvégezni egy sekély tarlóhántást, amikor körülbelül 15 centiméterre engedik le az ekevasat. Ezzel kifordítanák a fészkeiket, a madarak pedig összeszedik a kis rágcsálókat, illetve a fészkekből kipenderített vagy hozzáférhetővé tett ivadékok sem élik túl. Így lehetne beavatkozni a szaporodási ciklusukba. Azt követően körülbelül egy hónapra rá ajánlása szerint egy második tarlóhántást is el kellene végezni, mintegy 20 centiméter mélyre leengedve az ekevasakat. Ez ismét megbolygatná a ciklusukat, így lehetne gyéríteni az állományukat. A tél beállta előtt pedig a véleménye szerint még a minimum 30 centiméteres mélyszántás is ajánlott lenne. Sokan próbálkoznak ugyan vidékünkön a redukált talajműveléssel, ami a szántás kihagyását jelenti. Šuša véleménye szerint azonban a mi talajviszonyaink közepette ez csak két-három éven keresztül fenntartható, azt követően kiütköznek a hiányosságai is. A tarlóhántást és a mélyszántást hosszú távon nem ajánlott mellőzni.

A szakember rámutatott arra is, hogy nagyon alacsony a termények felvásárlási ára. Ezért aztán sokan úgy próbálnak takarékoskodni, hogy nem végzik el a tarlóhántást, illetve kihagynak más egyéb, a korábban szokványos agrotechnika részét képező talajművelési lépést, de sok esetben ezzel nagyobb kárt csinálnak maguknak, mint amennyit valójában a műveletek kihagyásával megtakarítottak. A megnövekedett költségek miatt a legtöbb termelő attól tart, hogy veszteséget kell jegyeznie, ha most értékesíti a terményt.

Nyitókép: Javában tart az aratás (Tóth Péter felvétele)