2024. szeptember 13., péntek

Folyamatos megújulásban

Kiállítás Topolya Község Múzeumában a reformáció 500. évfordulója alkalmából

Hétfőn este Vajdaságot átfogó kiállítás nyílt a reformáció 500. évfordulója alkalmából Topolyán. Tizenkét településről, Bácsfeketehegyről, Bácskossuthfalváról, Bajsáról, Kúláról, Maradékról, Nagybecskerekről, Pacsérról, Pancsováról, Szabadkáról, Torontálvásárhelyről, Újvidékről és Verbászról, valamint közgyűjteményekből összesen 210 tárgy gyűlt össze, a múzeum terének korlátai miatt 126 tárgy, festmények, kéziratok, dokumentumok, fényképek, Bibliák, vallási ereklyék, telepítéskori tárgyak, valamint a vajdasági református és evangélikus templomokról dr. Szőke Anna fotói is láthatók a két hónapig nyitva tartó kiállításon.

Több mint 120, a reformációhoz kötődő tárgy látható a kiállításon (Herceg Elizabetta felvétele)

Több mint 120, a reformációhoz kötődő tárgy látható a kiállításon (Herceg Elizabetta felvétele)

Kilenc hónap gyűjtőmunka eredménye került bemutatásra, először csak Topolya község területéről gyűjtöttek tárgyakat a szervezők, majd a Kiss Lajos Néprajzi Társaság által szervezett nyári konferencián eljutottak más vajdasági evangélikus és református településekre, és onnan is kaptak számos értékes ereklyét, mondta Gazsó Hargita, a kiállítás szerkesztője, és azt is hangsúlyozta, hogy komoly csapatmunka eredménye a kiállítás: a tárlat projektmenedzsere Vastag Tibor, grafikusa Szalma Viktória, a látványtervező Pesti Attila, a szakmai munkatársak Fekete Annamária és Kucor Tamara, a videó, az animáció készítője, Vanyúr Ákos is fontos szerepet kapott, valamint a támogatók, a kivitelezők is, de a Szerb Matica, a Vajdasági Múzeum, a verbászi Művelődési Központ és Városi Múzeum, és a Kiss Lajos Néprajzi Társaság is jelentősen hozzájárultak a kiállítás létrejöttéhez.

A nagyszabású, R500 című, „Itt állok, másként nem tehetek … „ ( Luther Márton) mottóval megvalósuló kiállításmegnyitó ünnepsége sem volt hagyományos, ugyanis hétfőn este látványos, vetítéssel egybekötött, szabadtéri, táncos-zenés műsort tartottak a múzeum melletti téren. A kiállítást a múzeum térre néző emeleti ablakából a reformáció jelentőségét méltató Dolinszky Gábor, a Szerbiai Ágostai Hitvallású Evangélikus Keresztyén Egyház püspökhelyettese és Móricz Árpád, a bácskossuthfalvi Református Egyház lelkésze, valamint görkorcsolyázó, a kiállítás születéséről kérdéseket feltevő gyerekek és fiatalok nyitották meg. Táncprodukcióval a Nyári Mozi Színházi Közösség, Jasna Jovičevć zenei kíséretében Döbrei Dénes és Varga Heni lépett fel.

A kiállított, esetenként több száz éves tárgyak, a modern kor kihívásainak eleget téve, de a reformációra jellemző puritán egyszerűséget is szem előtt tartva kerültek bemutatásra, úgy, hogy a ma emberét, és a legfiatalabb korosztályt is megszólítsák.

A látványos megnyitóünnepség a múzeum melletti téren zajlott (Herceg Elizabetta felvétele)

A látványos megnyitóünnepség a múzeum melletti téren zajlott (Herceg Elizabetta felvétele)

Móricz Árpád a megnyitót követően a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a reformáció évfordulós ünnepségeinek sorában kiemelkedő helye van a Topolyai Napok keretében megvalósuló rendezvénynek, hiszen a térségünkben az egyházon belül voltak és lesznek jubileumi ünnepségek, de ez a tárlat a civil világot is bekapcsolja, kilép az egyházi keretek közül, ily módon a jelentősége nagyobb.

– A reformációnak is ez volt az alapvető elgondolása, hogy ne egy belterjes történet legyen a megújulás, hanem az egész társadalmat hassa át. Úgy érzem, ez most itt sikerült Topolyán, és nagyon örülünk neki – fogalmazott a topolyai– bácskossuthfalvi lelkész.

A kísérőrendezvények két hónapon át várják majd a látogatókat. Előadást tartanak a huszitizmusról, Szalay József nagybecskereki lelkész életéről, a reformáció irodalmáról, a Ki nekünk Arany János? című könyv is bemutatásra kerül, emellett Luther Márton életét és munkásságát bemutató filmvetítést is terveznek és gyermekfoglalkozások is lesznek. Az Egri József Nemzetközi Ifjúsági Filmpályázat eredményhirdetése zárja majd az évfordulóhoz kötődő két hónapos programsorozatot Topolyán. A legjobb filmeket október 31-én, a reformáció napján, a VI. Egri József Nemzetközi Ifjúsági Filmfesztiválon mutatják be és díjazzák.