Népzenétől volt hangos szombaton Törökbecse, hiszen a bánáti város adott otthont a XL. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőnek. A törökbecsei Művelődési Házban megtartott hagyományőrző rendezvényre 40 vajdasági településről érkeztek nagycsoportos óvodás és általános iskolás énekesek és hangszeresek, akik különböző kategóriákban és korcsoportokban versenyeztek. Az idei rendezvényen mintegy 870 gyermek lépett színpadra.

A népszerű népzenei vetélkedőnek az idén is a törökbecsei Művelődési Ház adott otthont (Gergely Árpád felvétele)

Fellépés előtti próba (Gergely Árpád felvétele)

Mintegy száz énekes produkciót hallgatott meg a szakzsűri (Gergely Árpád felvétele)
Resócki Vanda és Sóti Ágota az adai Aranykapu Művelődési Egyesület tagjai.
– Hároméves korom óta járok néptáncra. Több alkalommal is részt vettem a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn, és más vajdasági településen is fel szoktunk lépni. Nagyon szeretek énekelni, ezen a rendezvényen mindig nagyon jó a hangulat. Somogyi dalokkal készültünk – mondta Vanda.
– Én is hároméves korom óta néptáncolok. Sokan vagyunk a csoportban. Fontos számomra a hagyományőrzés, és büszkeség tölt el, amikor a népviseletet magamra öltöm – mesélte Ágota.
A péterrévei Dr. Kiss Imre Művelődési Kör tamburásai rendszeres résztvevői a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőnek.
– A Ciripelő zenekar tagja vagyok. Az idei rendezvényre egy háromdalos csokorral készültünk, felkészítő tanárunk Bolyos Miklós. A zenekarral hetente két alkalommal próbálunk. Apukám is tamburázott régen egy másik egyesületben Péterrévén. Néptáncra is járok – mondta Öreg Kinga.
– A Ciripelő zenekarban és a Kistücsök zenekarban is tamburázok, és mindkettő együttessel felléptünk a népzenei vetélkedőn. Mindkét zenekar Tisza menti népdalokat adott elő. Számomra nagyok sokat jelent a tamburamuzsika, szívesen képzem magamat, és egyszer tanítani is szeretnék – mesélte Zóni Antónia.
A hangszeres szólistákat és kettősöket, valamint a kisegyütteseket Borsi Ferenc, Micsik Béla és Kelemen Zsolt, az énekes szólistákat, kettősöket és az énekegyütteseket pedig Csizmadia Anna, Szabó Annamária és Bolyos Miklós hallgatta meg és értékelte. A zsűri összesen 175 előadást véleményezett, a vetélkedő két színpadon zajlott egy időben.
– Mi itt az alagsorban mintegy száz énekes produkciót hallgattunk végig, és örömmel tettük ezt. Bácskából, Bánátból és Szerémségből is érkeztek versenyzők. Jó azt látni, hogy évről évre lelkesen jönnek ezek a csillogó szemű gyermekek és fiatalok, és adják elő az őseinktől örökölt kincset. Arany, ezüst és bronz minősítésben értékelünk. Nagyon jó produkciókat hallottunk, amelyek teljes mértékben megállták a helyüket. Nagyon sok vajdasági ének csendült fel, elsősorban Bodor Anikó gyűjtéséből, rengeteg gyerekdal, mondóka, emellett nagyon sok szép katona-, munka- és szerelmes dal. Voltak, akik kiléptek a vajdasági anyagból, így erdélyi, dunántúli, felföldi, moldvai darabokat is hallottunk. Pezsgett a Kárpát-medencei népzene most itt, Törökbecsén. Köszönjük szépen ezt a vajdasági magyar gyerekeknek, a felkészítő pedagógusoknak és a szervezőknek is, akik évről évre megrendezik ezt a vetélkedőt, amelyre nagy szükség van. Mindig erőt ad, biztatjuk és bátorítjuk egymást, hogy nem vagyunk kevesen, sőt, sokan vagyunk – fogalmazott Csizmadia Anna népdalénekes, a zsűri egyik tagja.

A Művelődési Ház környéke is népdaloktól volt hangos: próba a Tisza-parton (Gergely Árpád felvétele)

Fellépés előtti citerahangolás (Gergely Árpád felvétele)

A rendezvényen hangszeres szólisták és kettősök, valamint kisegyüttesek is bemutatkoztak (Gergely Árpád felvétele)

A hangszeresek is különböző kategóriákban és korcsoportokban versenyeztek (Gergely Árpád felvétele)
Az eseményt, amely a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági versenye, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének népzenei szakosztálya és a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület közösen szervezte meg. A népzenei vetélkedőt negyedik alkalommal tartották meg a bánáti városban.
– Az idei jubileumi rendezvényen 53 vajdasági intézmény, művelődési egyesület és iskola képviselteti magát. A gyerekek jól érzik magukat, nagy az izgalom, de mosolygós arcokat látunk. Ebben az évben az énekesek teszik ki a jelentkezők kétharmadát, emiatt a program második felét felosztottuk, így a délutáni órákban mindkét helyszínen az énekesek versenyeznek. A felkészítő pedagógusokkal nagyon jó az együttműködésünk. Ennyi év alatt azt is megtanulták, hogy mennyi kísérővel kell érkezniük, így gördülékenyen zajlik a program – mondta Szabó Zsuzsanna, a vetélkedő szervezője, aki az idén először felkészítőként is jelen volt, hiszen a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület énekeseivel ő foglalkozott.
A XL. Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőről készült hangfelvételt az Újvidéki Rádió a különböző műsoraiban mutatja be. Az idei rendezvény támogatói a magyarországi Belügyminisztérium, Vajdaság Autonóm Tartomány Végrehajtó Tanácsa, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Alap, az Újvidéki Rádió és a temerini Hofy Cuki.

Nyitókép: Próbálnak a citerások (Gergely Árpád felvétele)