2024. július 19., péntek

Nincs elég magyar jogász

Fiatal jogászhallgatók, jogászok számára szerveztek szakmai hétvégét Újvidéken

A tapasztalatok megosztása, a gyakorlati tudás átadása szempontjából volt fontos Az ifjú jogászok iránytűje elnevezésű ifjúsági szakmai hétvége, amely az Európa Kollégiumban pénteken délután nyílt meg. Kiindulópontja az volt, hogy a fiatal, magyar jogászhallgatóinkkal megismertessék a szakma lehetőségeit, esélyeit.

Miavec Béla ügyvéd felszólalásában emlékeztetett arra, hogy mindenki, aki jogra iratkozik, nagyon jól választ. – A szakmában nagyon széles az elhelyezkedési diapazon: igazságügy, ezen belül a bíróságok, ügyészségek és az ügyvédség, lehetnek közjegyzők, vállalati jogászok… – Nagyon nagy a választási lehetőség, ma a magyar jogász hiányszakma. Nemcsak az igazságügyben, hanem általában: kevés a magyar jogász. Az a szerencse, hogy fiataljaink most már kezdenek rájönni erre, felismerik, hogy itt, nálunk, sokkal nagyobbak a lehetőségek, mint bárhol máshol, Nyugaton. Ebben a szakmában ma már többet lehet keresni itthon, mint kint. Diplomáljanak minél előbb, négy év alatt nagyon szépen be lehet fejezni a jogot – véli a nyugalmazott bíró, ügyvéd és közjegyző. – Ne húzzátok a

vizsgákat, tegyétek le minél előbb az igazságügyi vizsgát a két év gyakorlat után. Ekkor megnyílik az óriási kapu, a fiatalokat kinevezhetik bírónak, ügyésznek – emlékeztet Miavec Béla, aki elmondta azt is, hogy nincs elég magyar közjegyzőnk, így a közjegyzői vizsga letételére is biztatja fiataljainkat. Ezt már az igazságügyi vizsga után öt évvel letehetik. – Ha már nekimentek a vizsgáknak, akkor mielőbb írjátok be a doktori képzést is, kevés ilyen végzettségű szakemberünk van. A doktorátust nem 40-50 éves korban kell megszerezni, hanem még fiatalon. Ezt a címet az ember az élete végéig viszi – mutatott rá a tényállásra a tapasztalt ügyvéd.

A fiatalokkal Vukašinović Éva ügyvéd is megosztotta tapasztalatait, arról is beszélt, hogy ő miért választotta a jogászszakmát. Szerinte is nagyon jó ötlet a konferencia megszervezése, mert egy pályakezdő számára sokat számít, ha belekukkanthat egy idősebb, tapasztalt jogász pályafutásába. Vukašinović Éva valójában a hibáiról mesélt, azt próbálta fiatalok elé tárni, hogy mire ügyeljenek, mit ne tegyenek meg szakmai pályafutásuk során. – Lehettem volna bíró is, de én az ügyvédséget választottam. Nem könnyű a pálya, tudatosan választottam. Számomra az ügyvédség jelenti a legnagyobb kihívást, a legszebb. Kell egy nagy adag bátorság hozzá, és állandóan fejlődni kell. Naprakészen, sok területen kell követni a bírósági gyakorlatot, sok területen kell készenlétben állni – figyelmeztette a pályakezdőket az ügyvédelőadó.

Az idei tanácskozásnak 16 résztvevője volt, az anyaországi Bethlen Gábor Alapkezelőnek és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásának köszönhetően szervezték meg.

Nyitókép: Az idei tanácskozásnak 16 résztvevője volt (Ótos András felvétele)