Június 5-e, a környezetvédelmi világnap alkalmából Újvidék környezetminőségi helyzete 2008-ban címmel tribünt szervezett a Városi Környezetvédelmi Hivatal a Vojvodina Sport- és Üzletközpont nagytermében, melyen rövid, tízperces összegző előadások keretében tájékozódhattak a jelenlévők a tavalyi évben elvégzett különböző környezetminőségi vizsgálatokról és azok eredményeiről. Bemutatták a környezetvédelmi hivatal megújult honlapját ( www.environovisad.org.rs ) , amelyen bárki láthatja a város egyes pontjain végzett mérések részletes eredményeit, azok grafikonos bemutatását.
Dr. Aleksandra Jovanović Galović, a hivatal vezetője kiemelte annak az éghajlatváltozásokat, szén-dioxid-kibocsátást szabályozni szándékozó új egyezménynek a jelentőségét, amelyet decemberben fognak aláírni, s mely a Kiotói protokoll helyébe lép majd az elkövetkező időszakban.
A Vajdasági Egészségügyi Intézet igazgatója, dr. Marija Jevtić az intézet és a Városi Környezetvédelmi Hivatal együttműködésének fontosságáról beszélt, s elmondta, az egészségügyi intézet az elmúlt időszakban munkájával bizonyította felkészültségét és nyitottságát az állandóan megújuló követelményekkel szemben, állandó jelleggel bevezetve újabb munkamódszereket, s lehetővé téve így a levegő, zaj, vízfelületek minőségének folyamatos vizsgálatát a város különböző pontjain.
Újvidék környezete egészségesnek nevezhető, hiszen a megengedett értékhatárokon belül mozognak az egészségre káros hatást kifejtő összetevők, akár az ivóvíz, akár a levegő minőségéről legyen szó, ez viszont korántsem jelenti azt, hogy nincs tennivaló a környezet minőségének javítását illetően. Egyre magasabb például a levegő porszennyezettsége, melyet a közlekedés intenzitása, valamint az építkezések befolyásolnak leginkább, így a megoldást ezek szabályozása, továbbá újabb zöldövezetek létesítése jelentené. A fürdőzésre használt folyóvíz minősége évről évre rosszabb, s a szennyezettség mértéke egyre inkább megközelíti az előírt II. kategória határát, ezt a strand közeli mérési pontok mindegyike alátámasztja. Kötelező tehát a zuhanyozás a Dunában történő minden egyes fürdést követően. Állandó gondot jelent a városban a zaj mértéke is, a legkirívóbb példaként e tekintetben a Partizán utca, a Futaki út, a Felszabadulás és a Dusán cár sugárutak szolgálnak.
Az előadók kiemelték annak az összesen 13 környezetvédelemmel kapcsolatos törvénynek a jelentőségét, melyet a közelmúltban fogadott el a parlament, s mely a remények szerint számos megoldást tud majd nyújtani a közeljövőben felmerülő környezetvédelmi gondokra.