Az Újvidéki Vásáron tegnap megnyílt Investexpo elnevezésű befektetési kiállítás keretében Igor Pavličić, Újvidék polgármestere bemutatta a város legjelentősebb, folyamatban lévő, illetve jövőben megvalósítandó projektjeit. Az Újvidék jövőképe című bemutató összefoglalta a közlekedési, építészeti, kommunális és egyéb infrastrukturális városi terveket, projekteket.
A bevezetőben elhangzott, a nehéz gazdasági körülmények, az 5 milliárd dinárral „soványabb“ városi költségvetés ellenére is kitartott a városi önkormányzat a legnagyobb projektek véghezvitele mellett, s az alapvető célok sem változtak: új munkahelyek biztosítása, az életminőség javítása, a kis- és középvállalkozások erősítése, vagyis – egy beruházásokat vonzó, európai város megteremtése.
A városfejlesztési projektek között a hidak építése, illetve felújítása igen jelentős helyet foglal el. Az alapelképzelés az, hogy Újvidéknek a jelenlegi három helyett tulajdonképpen hat hídra lenne szüksége a közlekedés zavartalan lebonyolításához, s ennek a célnak a megvalósítása felé fog a jövőben haladni. Hamarosan meghirdetik az új városi híd építési kivitelezőjének megválasztására vonatkozó nemzetközi tendert. E beruházás mintegy 50 millió eurót igényel, a kivitelezési tervet, mely mintegy hat hónap alatt készült el, már korábban elfogadták. A Žeželj-híd rekonstruálása szintén egyike a legfontosabb feladatoknak, mivel az a nemzetközi vasúti forgalom szerves részét képezi, ám emellett az Újvidék körüli kerülő útvonal megvalósításában is jelentős szereppel bír. E projekt finanszírozásának a kérdése már meg van oldva, s legkésőbb 2010 második felében el is kezdik a munkálatokat. A szükséges 60 millió eurós összeg felét sikerült európai uniós forrásokból biztosítani. A három évesre tervezett munkálatok végeredménye egy, a Szabadság hídnál is szélesebb híd lesz majd, melyen nem fogja egymást akadályoztatni többé a vasúti és a közúti forgalom.
A városi kikötő felújítása révén, az elképzelés szerint, egy, az apatinihoz hasonló, modern, ugyanakkor kikapcsolódásra és egyéb tevékenységekre alkalmas kikötőt kap majd a város. A Duna-part felújítását is tervbe vették, a munkálatok első szakasza 361 millió dinárt fog igénybe venni.
A bemutatón szó esett az újonnan megépült sugárutakról, az Európai (Szabadkai), illetve a Zombori sugárútról. Az előbbi 600, az utóbbi 730 millió dinárjába került a városnak, ám a projekt ezzel még nem zárult le, hiszen a tervezett útszakasz egészéhez még mintegy 5 kilométeres szakaszt ki kell építeni. A jövő évi tervek között szerepel a Zombori sugárút építésének folytatása a József Attila utcától a Lázár cár sugárútig, emellett annak az útkereszteződésnek a kiépítése is, mely végül összekötné a Zombori sugárutat az Európaival.
Az egyik legdrágább, jövőre esedékes nemzetközi tender révén megvalósítandó projekt a szennyvíztisztító felépítése. Pavličić hangsúlyozta, egyre gyengébb a víz nyomása a városban, s ez intő jel arra, valamit lépni kell. A szennyvíztisztító 100 millió euróba kerül, melyet a város képtelen saját forrásaiból fedezni, ezért lesz nemzetközi partnerre szükség az elképzelés kivitelezéséhez.
A Köztársaság tér és a Halpiac felújítása, föld alatti garázs kiépítésével (5–10 millió euró), valamint az optikai infrastruktúra létrehozása a gyors adatátvitel, IP telefonszolgáltatás biztosítása érdekében szintén a közeljövő tervei.
A már megvalósított projektek közül, a sugárutak mellett, a polgármester felhívta még a figyelmet a Karađorđe stadion felújítására és a gyermekjátszótér kialakítására.
Minden egyes projekt gyorsítja a város korszerűsödését, urbanisztikai fejlődését, s ezzel együtt egy kényelmesebb, minőségesebb életteret biztosít majd a polgároknak, s végső soron ez kellene hogy legyen a valódi cél.