2024. november 26., kedd

Négy híd

Várhatólag már jövőre megkezdik kettőnek az építését
Igor Pavličić polgármester szerint a kétalagutas megoldás lenne előnyösebb (Fotó: Ótos András)

Az újvidéki Városépítési Intézet nemrégiben nemzetközi ötletpályázatot írt ki a világháborúban felrobbantott Ferenc József híd tartópilléreire építendő új híd megtervezésére. Borislav Novaković, az intézet igazgatója megmagyarázta, hogy a nyilvánosság minél nagyobb bevonásának érdekében a pályázatot a Financial Times folyóiratban is megjelentették.

A tervek szerint jövőre megkezdődhet a volt Ferenc József híd felújítása

A hídépítéssel kapcsolatban megtartott sajtótájékoztatón elmagyarázták azt is, hogy az új híd megépítése mellett az után döntöttek, miután elemezték az Újvidéki Egyetem szakembereinek városi közlekedéstérképi stúdiumát, amely szerint – ha hamarosan nem változik valami gyökeresen – nyolc éven belül lehetetlen lesz gépjárművel közlekedni Újvidéken. Az új híd „fellélegeztetné” a városi közlekedést, ugyanakkor lehetővé tenné Újvidék a Duna két két oldalán való (bácskai és szerémségi) fejlődését. Az új híd megnyitása után kizárnák a gépjárműforgalmat a péterváradi óvárosból, így az nem tenné tönkre a műemléknek számító épületeket, sem magát a várat.

A Városépítési Intézetben szeptember 5-től december 5-ig megkaphatók a pályázati részvételhez szükséges dokumentumok, ugyanitt betekintés nyerhető a pályázat feltételeibe is. A határidő lejárta után a szakbizottságnak negyven nap áll majd rendelkezésére arra, hogy kiválassza a legjobb ajánlatot. A legjobb ötlet beküldői kidolgozhatják majd a projektdokumentációt, erre hét hónapot kapnak, a második és harmadik helyezettek 1,2 millió, illetve 800 ezer dinár vigaszdíjban részesülnek. A terv szerint az új, valószínűleg négy forgalmi sávval rendelkező híd 2012-ig elkészül, nagyjából 30-40 millió euróba fog kerülni, a pénzt a városi költségvetésből teremtik majd elő.

Arról, hogy a vár alatt fúrjanak-e új alagutat, a Nikola Hajdin akadémikus vezette szakcsapat dönt majd. Igor Pavličić polgármester szerint a két alagutas megoldás előnyösebb lenne, hiszen Újvidék 300-400 ezer lakosú város, a polgárok számára meg kell könnyíteni a közlekedést. A mostani önkormányzat mandátumának ideje alatt – várhatólag már jövőre – megkezdik két új híd építését, de az elkövetkező években egy harmadik híd is épülhetne. Ez a Szabadság híd jobb felén, a hajógyár környékén szelné át a Dunát, és a Péterváradon keresztülhaladó forgalmat lenne hivatott tehermentesíteni.

A NATO-bombázáskor lerombolt Žeželj híd helyén épülő állandó közúti-vasúti híd a köztársaság hatáskörébe tartozik, az ezzel kapcsolatos kérdésekről nem a város dönt, noha az önkormányzat azt szeretné, ha az új híd több sávos, vasúti-közúti híd lenne. Az ún. 10-es folyosón lévő ideiglenes közúti-vasúti hidat 2000 májusa óta használják, a közlekedés nem csak azért bonyolódik le rajta roppant nehezen, mert egysávos hídtestről van szó, hanem azért is, mert a híd túl régi, ezért rekonstrukcióra szorul. A most is folyamatban lévő felújítás a tehergépkocsi-forgalmat érinti leghátrányosabban, ezt a hidat ugyanis a teherfuvarozók használják, a kamionok most Beškánál kelhetnek csak át a túloldalra, ami nagy anyagi veszteséggel jár. A terv szerint a rekonstrukció november 20-ig tart. Az infrastrukturális kérdésekkel foglakozó minisztérium és az Európai Újjáépítési Ügynökség – az olasz Italfer kompániával együttműködve – már dolgoznak a valamikori Žeželj híd helyén építendő híd ötletprojektumának kidolgozásán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás