Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület elnöke tegnap látogatást tett a Városi Vízművekben, és a helyszínen győződött meg arról, hogy az új vezetőség milyen állapotban találta a közvállalatot, amikor negyed évvel ezelőtt átvették az irányítást.
A vendéget pártbeli kollégája, Branko Bjelajac (Vajdasági Szociáldemokrata Liga) igazgató fogadta, közösen megtekintették a Duna partján, a Bölcsészettudományi Kar épületénél lévő vízszivattyúkat. A helyszínen adott nyilatkozatában Jovanović azt mondta, hogy a közvállalat korábbi vezetősége meglehetősen mostoha módon bánt a vízművekkel, az új vezetőségnek egy – mindenekelőtt a víztermelés tekintetében – lezüllesztett céget adtak át. Ez miatt történt meg az, hogy a nyár folyamán – a csúcsfogyasztás idején – a szükségesnél gyengébb volt a víznyomás a városi vízvezetékrendszerben. A helyzet az elmúlt három hónapban fokozatosan javul, Újvidék polgárainak nincs okuk aggodalomra, Jovanović azonban megjegyezte: azoknak, akik ilyen kedvezőtlen helyzetbe juttatták a vízműveket, felelniük kell, a közvélemény nem hagyhatja figyelmen kívül azt a vétséget anélkül, hogy beszéljünk róla. – A választásokon megszereztük a polgárok bizalmát, most bizonyítanunk kell – mondta Jovanović, majd megígérte, hogy mandátumának ideje alatt arra fog törekedni, hogy a vízműveket érintő kérdések – ide tartozik a központi szennyvíztisztító üzem kiépítésének kérdése is – megvitatásai mielőbb napirendre kerüljenek a városi képviselő-testületben, ezáltal gyorsíthatják a vállalat fejlődését.
Bjelajac igazgató úgy véli, hogy az ivóvízlelőhelyek gyakori szennyeződése a város aránytalan növekedésének, bővítésének a következménye, a szerémségi oldalon levő, péterváradi sziget vízlelőhely esetével magyarázta a helyzetet. Ez körül a város vízellátásának legnagyobb részét biztosító vízlelőhely körül az elmúlt évek során több száz családi ház épült törvénytelen módon, egy teljes peremvárosi település, a pöcegödreiket a védett övezetben, közvetlenül a folyó partján, a szivattyúk mellé ásták. Az ezekből kiszivárgó szennyezett víz a Dunába jut, ha ez a vízlelőhely is befertőződne, valószínűleg ivóvíz nélkül maradna a város. Ennek megakadályozása érdekében az összes felügyelőséget – mind a városikat és tartományiakat, mind a köztársaságiakat – mozgósítani kellene, és az ottani települést fel kellene számolni. – Jobb megelőzni a bajt, eső után mit sem ér a köpönyeg – mondta az igazgató.
A Strand vízlelőhely – baktériumszennyezettség miatt – két hónapig, azaz szinte egész nyáron nem működött, a szakemberek most a szennyeződés eredetének megállapításán dolgoznak. Ez a vízlelőhely a Liman városrészben, a város szívében van, a Strand fürdőhelyen (amelyet az idén nyáron több mint félmillióan látogattak meg) pedig ugyancsak pöcegödrökbe gyűjtik a látogatók „szennyét”. Ezeket a fertőzésforrást képező emésztő gödröket még az idén betemetik, és a fürdőhely vizes gócait – végre – rákapcsolják a városi szennyvízvezeték-rendszerre. A feltételek – tehát – megteremtődnek arra, hogy a jövő nyáron ne legyen gond a vízkitermeléssel, és hogy a hálózatban megfelelő legyen a nyomás.