Újvidéken a hétvégén mindenhol megkezdődött a fűtés, kivételt képeznek azok az épületek, amelyekben még nem fejeződtek be a különböző munkálatok. A városi Távfőtő Művek tehát mindenhol fűtenek, azok, akiknek lakásában továbbra is hideg van, a házi tanács elnökénél érdeklődjenek.
A Toplana igazgatója tegnap elmondta, hogy az érvényes városi döntés október 15-re irányozza elő a fűtési idény kezdetét, az idén – tehát – több mint két héttel korábban kezdtek tüzelni annak ellenére, hogy a rendelet értelmében október elseje előtt semmiképp sem fűthetnek! Ilyesmi először történt meg a közvállalat történelmében, Szerbia többi városában egy hőtelep sem kezdte meg a fűtést október elseje előtt. Janko Čobrda beszélt arról is, hogy október 6-ától beindítják a közvállalat call-center típusú hívásközpontját, amelyben a nap huszonnégy órájában a lakók információkat kaphatnak a fűtéssel (hol és mikor lesznek hidegek a radiátorok) kapcsolatban. A központ a 0800-100-021 ingyenes telefonszámon lesz elérhető, a polgárok kérdéseire nagyjából 30 alkalmazottjuk fog válaszolni (a közvállalat most a 4881-103, 4881-104, 420-853 és a 432-712 telefonszámokon érhető el, a radiátorokat javító Stan közvállalatban a 489-5518, 520-866 és a 520-234 telefonszámokra jelentkeznek). Az újítás lényege abban van, hogy a lakók könnyen és egyszerűen megtudhatják, ha épületükben valamelyik szomszéd javítja a radiátorait, és erről esetleg még a házi tanácsot sem tájékoztatta, ugyanakkor az egész épületben ezek miatt a munkálatok miatt nincs fűtés. Ezeket az adatokat a sajtóban lehetetlen lenne megjelentetni, ugyanakkor fontosak. Egy hasonló kérdések megválaszolásával megbízott SMS szolgálat üzembe helyezését is kilátásba helyezték.
Čobrda igazgató bejelentette azt az „örömhírt” is, hogy a október elsejétől a fűtés csak 6 százalékkal drágul annak ellenére, hogy a Toplana – a gazdálkodási mutatókra hivatkozva – ennél jóval nagyobb (37 százalékos drágítás fedné a költségeket) áremelést kérelmezett a városi önkormányzattól. Azonban akármennyivel is drágul a fűtés, a polgárok mindenképp megfizetik annak valós árát – ilyen vagy olyan módon. Ugyanis amennyiben a városi önkormányzat nem hagyja jóvá a kért áremelést, akkor a Távfűtő Művek költségvetési támogatást igényel, a városi költségvetési eszközöket pedig – nyilvánvalóan – a polgárok adóiból és járulékaiból teremtik elő. Így – közvetett módon – azok is fizetik a távfűtést, akik gázzal, fával, vagy valami mással fűtenek... A fűtés reális ára és a megfizettetett összeg közti aránytalanság nem új dolog, az elmúlt négy évben például a földgáz 110 százalékkal drágult, a távfűtés ugyanakkor – a mostani drágítással együtt – mindössze 46 százalékkal lett drágább. A mostani árral évi 300 millió dinár veszteséget termelnek, ezt a kiesést fogják megtéríteni nekik a városi költségvetésből. A Toplanának pillanatnyilag több mint fél milliárd dinárral tartoznak a polgárok (az Informatika számlák befizetésével átlagosan két és fél, három hónapot késünk), az újvidéki vállalatok és cégek mintegy 300 millió dinárral adósak a fűtésért. A többi városi közvállalat adósságai körül zöld ágra vergődtek, így a közszolgálatokban, óvodákban stb. is megkezdődött a fűtés.
Goran Trajanovszki, a közvállalat hőenergia termelési és szállítási részlegének vezetője arról beszélt, hogy egyes épületekben megtörténhet, hogy a gyors idénykezdés és a csövekben lévő levegő miatt a meleg víz nem jut fel a felsőbb emeletekig. Az épületek fűtési keringető szivattyúi is meghibásodhatnak, és a már említett lakásrenoválási munkálatok miatt is hideg maradhat az épület. Mindezekre a gondokra épületen belül kell keresni a megoldást, a Toplana mindenhova eljuttatta a meleg vizet!