2024. november 26., kedd

Földgáz helyett villanyáram?

Általános felháborodást váltott ki országszerte a földgáz árának drasztikus emelése, a fogyasztóvédelmi szervezetek, pártok stb. éles hangú közleményekben reagálnak az esetre.

Az újvidéki Egyéni Gázfogyasztók Egyesülete erélyesen tiltakozik az illetékes minisztériumok és az Energiaügyi Ügynökség gázárnövelésre vonatkozó rendelete ellen, úgy vélik, hogy a döntéshozatalkor nem gondoltak a polgárokra, akik semmi szín alatt sem fogják tudni kifizetni gázfogyasztásukat. Az egyesület szerint nem igaz, hogy a környező országokban drágább a földgáz, mint nálunk, emlékeztetnek arra, hogy a drágítást a monopolista Srbijagas vállalat kezdeményezte. Az egyesület minden erejével ellenszegül a döntésnek, a polgári engedetlenség (utcai tüntetés) eszközeit is kilátásba helyezték.

A Vajdasági Önálló Szakszervezeti Szövetség is elítélte az „abnormális” drágítást, ebben a szervezetben úgy vélik, hogy ez mindenre kihatással lesz, és láncreakciós drágulásokat von majd maga után. Követelik a szerb kormánytól, hogy újra vizsgálja felül a drágítás indokoltságát, és argumentumokkal magyarázza meg, hogy miért volt rá szükség. Az energiaügyi minisztériumnak kötelessége közölni a nyilvánossággal, hogy mekkora áron vesszük a földgázt, mennyit tesznek rá a különböző forgalmazók, és – végül – mennyit fizetnek érte a fogyasztók.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga szerint is a drágítás hatalmas csapás a polgárok költségvetésére, a több mint 200 ezer vajdasági háztartás már akkor is alig tudta kifizetni gázszámláit, amikor a gáz köbmétere csak 21 dinárba került. Az új ár 36 dinár lesz, ez azt jelenti, hogy a 200 ezer háztartásnak legalább a felében áttérnek majd az árammal vagy valami mással történő fűtésmódra. Ennél fogva felvetődik a kérdés, hogy szükségünk lesz-e egyáltalán az ún. Déli gázvezetékre, hiszen – ha a háztartások áttérnek másmilyen fűtésmódokra – az a gázmennyiség is túl nagy lesz, amelyet jelenleg importálunk. A legtöbb egyéni gázfogyasztó vajdasági, ezért a drágítás minket érint leginkább, ezentúl, egy 80-90 négyzetméteres házban, lakásban élő átlagos család havonta 15-20 ezer dináros gázszámlát fizet majd a fűtési idény ideje alatt. A ligások emlékeztetnek arra, hogy a fejlett Németországban az állam támogatja az egyéni gázfogyasztókat, számukra olcsóbb a földgáz, míg az energiahordozó valós árát az ipari fogyasztókkal fizettetik meg. A VSZL szerint ezt a megfizettetési modellt kellene alkalmazni Szerbiában is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás