A Vajdasági Közegészségügyi Intézetben a múlt héten megtartott sajtótájékoztatón arra emlékeztettek, hogy az ősz a náthalázjárványok ideje, ezért a veszélyeztetett kategóriákba tartozó embereknek, mindenekelőtt az időseknek, nem árt felvenniük a védőoltást.
Az elmúlt hónapban tartományszerte 7760 ragályos megbetegedéssel jelentkezett polgárt vettek nyilvántartásba, közülük legtöbben, pontosabban 5599-en, nátha tüneteivel keresték fel orvosukat. Noha az ősz kedvez a náthalázjárványok kialakulásának, a fenti számadat mégis 15 százalékkal kisebb, mint az előző hónapban. A tartományban jelenleg
100 000 lakos közül mintegy 400-an náthásak, ez azt jelenti, hogy még nem beszélhetünk járványról. Az oltásokat novembertől szokták beadni, ingyenes vakcinára a krónikus tüdőbetegek, a szívbetegek, vese- és cukorbetegek, a 65 évnél idősebbek, az egészségügyi dolgozók és a szociális intézményekben élő gyermekek jogosultak, de ha marad elegendő oltás, akkor más közszolgálatok alkalmazottjai is felvehetik azt. Az idén külföldről importált védőoltást kapnak azok, akik ezt kérik.
1149 fertőző bélbetegséget is regisztráltak, számuk nagyjából háromszor annyi, mint az előző hónapban. Gyakoriak a szalmonella, valamint a különböző bakteriális eredetű mérgezések, 151 rühességet és 109 nemi megbetegedést, leginkább gombásodást jegyeztek fel. B és C típusú hepatitiszt 26 betegnél diagnosztizáltak.
A városi csapvízminták több mint 99 százaléka megfelel az elvárásoknak,továbbra sem ajánlatos fogyasztani a nyilvános kutak, források vizét.
A konferencián említést tettek október 15-éről, a tiszta kezek nemzetközi napjáról is. Elhangzott, hogy noha hazánkban viszonylag magas fokon van a kézmosás kultúrája, sokan ezt helytelenül, vagy nem a megfelelő időben teszik. A helyes kézmosás 42–47 százalékkal csökkenti a hasmenéses betegségek kialakulásának veszélyét, a világon minden évben 1,8 millió ember hal meg különböző hasmenéses betegségben, beleértve a kolerát is. A halálesetek 90 százaléka az 5 évnél fiatalabb populációból kerül ki, a felmérés szerint a világon 280 millió gyermeknek nincsenek meg az alapvető feltételei a helyes kézmosásra. Az Egészségügyi Világszervezet azt a célt tűzte ki, hogy 2015-ig kétharmaddal csökkentsék a piszkos kezek miatt elhalálozó, öt évnél fiatalabb gyermekek számát.