2024. november 26., kedd

Tiltakozzunk!

Hétfőn délután tüntetés a TVT előtt

Az Egyéni Földgázfogyasztók Egyesületéből felszólítják a tagokat, hogy ne engedjék meg azt, hogy a gázárnöveléssel kilátástalan helyzetbe taszítsák őket, és közösen mondjanak NEM-et!

Az újvidéki székhelyű szervezetben úgy vélik, hogy elég volt az egyéni gázfogyasztók negatív megkülönböztetéséből, elégedetlenségük nyilvános kifejezése céljából hétfőn, október 27-én délután tiltakozó megmozdulást szerveznek. A tüntetés 14 órakor kezdődik a Tartományi Végrehajtó Tanács Mihajlo Pupin sugárúton lévő épülete előtt, az elégedetlenkedők a tartományi energiaügyi titkárságot célozzák meg.

Az egyesület kiáltványában többek között az áll, hogy az egyéni gázfogyasztók teljesen védtelenül maradtak a rablómagánosítás során, és hogy az újdonsült energiaügyi haszonvadászok annyi bőrt nyúznak le róluk, amennyit csak akarnak! Figyelmeztetnek arra is, hogy egy újfajta „államosítás” elé érkeztünk, ugyanis hamarosan elveszik a polgároktól a másodlagos gázvezetékrendszert. Mindezt egy olyan törvényre hivatkozva teszik, amelyet egy diktátori rezsimben hoztak meg demokráciaellenes módon 13 évvel ezelőtt, és még – annak ellenére, hogy ma már állítólag „demokratikus” pártok uralkodnak – mindig érvényben van. Nem fogjuk ölbe tett kézzel végignézni amint kisemmiznek bennünket, amint egyesek őrült iramban gazdagodnak, kiegyenesedve üzenjük a nyerészkedőknek, a politikusoknak és a köztársasági kormánynak: ELÉG A RABLÁSBÓL!

Az egyesület népkezdeményezést javasol, amely a vonatkozó törvény módosítására irányulna, és amely lehetővé tenné, hogy a másodlagos gázvezetékrendszer visszakerüljön a polgárok tulajdonába. (szb)

@k = Kétszer fizetnek a fűtésért!

A Szerb Megújhodási Mozgalom városi bizottságában tegnap elhangzott, hogy a gáz árának növekedésére legnagyobb mértékben a gázforgalmazók őrületes haszonkulcsai miatt került sor. A mozgalom augusztusban azt kezdeményezte, hogy a Novi Sad Gas gázforgalmazó társadalmi vállalatot helyezzék vissza a városi közszektorba, azaz legyen ismét közvállalat. Semmivel sem igazolható az, hogy a gázforgalmazás terén monopolhelyzet alakuljon ki egy olyan társadalmi vállalat javára, amelyről nem tudni, hogy ki irányítja, ki ellenőrzi, és ki az, aki a hatalmas haszonkulcsokról dönt. Azonban még ettől az állapottól is szörnyűbb lenne az, ha a vállalatot magánosítanák, és a magántulajdonos azt csinálna, amit akar. A mozgalomból azt javasolják, hogy halasszák el a magánosítási eljárás folytatását mindaddig, amíg nem derítik ki pontosan, hogy a gázvezetékrendszer mely részei kinek a tulajdonában vannak! Nemanja Starović alelnök elmondta azt is, hogy ha a Novi Sad Gas visszakerülne városi köztulajdonba – akár különálló közvállalatként, akár a Távfűtő Művek részeként –, lehetőség nyílna arra, hogy városi pénzekből pénzbelileg támogassák a polgárok gázfogyasztását. A távfűtéssel rendelkező polgárok számára jelenleg olcsóbb a fűtés, mert a Távfűtő Művek a város támogatását élvezi, azaz olyan pénzeket kap, amelyeket mindannyiunk adójából és járulékából – a gázzal fűtő polgárokéból is – teremtenek elő.

A polgárok számára a közvállalattá válás előnyösebb lenne abból kifolyólag is, hogy a városi képviselő-testületen keresztül betekintést nyerhetnének a vállalat ügyvitelébe, azaz hatást gyakorolhatnának arra, hogy sokkal kisebb és reálisabb haszonkulccsal forgalmazza a földgázt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás