2024. november 26., kedd

Egy fedél alatt az önkormányzati szolgálatok

A városnak hat hídra lenne szüksége

Az Újvidéki Vásáron megszervezett Investexpo kiállítás keretében tegnap Igor Pavličić polgármester ismertette azokat a városfejlesztési terveket, amelyeket az új városvezetés az elkövetkező időszakban szeretne realizálni – legnagyobb részt városi költségvetési eszközökből.

A Master csarnok konferenciatermében megtartott prezentáción Pavličić elmondta, hogy Újvidéknek hat hídra lenne szüksége, most azonban csak kettőn lehet átkelni a folyó jobb oldalára, ezért nem vagyunk eléggé vonzóak a külföldi beruházók számára. A hídprojektumok közül is a Ferenc József híd pilléreire építendő közúti, és a valamikori Žeželj híd helyén épülő közúti-vasúti hidak élveznek prioritást, ezek építése valószínűleg már jövőre megkezdődik. A két híd nagyjából 110 millió euróba (50 és 60 millió megoszlásban) kerülne, a város további fejlődése ezek nélkül elképzelhetetlen.

A polgármester bejelentette azt is, hogy hamarosan új épületbe költöztetik a most 5 különböző helyen működő önkormányzati szolgálatokat, és egységes informatikai rendszerbe kapcsolják őket. A 20 ezer négyzetméteres új irodaház a Munkás utca 2-ben épül majd, annak az épületnek a helyén, amelyben most is több városi titkárság székel. Itt lesznek majd a szabálysértési fellebbviteli bíróság, és az ügyészség irodái is.

Beszélt az új szennyvízszűrő telep megépítéséről is, ezt vagy a városon kívül, vagy a Duna mentén, a rakparton építik majd, ára 15 és 100 millió euró között mozoghat. Az első megoldás egy 3 méter átmérőjű, több kilométer hosszú csatorna kiásását követeli meg, ez a drágább verzió, míg az utóbbi ötlet két kisebb üzem építését látja elő, a városon belül. Ez igen újszerű, és még nem bejáródott megoldásnak számítana, jelenleg 7 céggel folytatnak tárgyalásokat arra vonatkozólag, hogy melyik ajánlatot fogadják majd el. Mindezek a tervek kivitelezhetőnek tűnnek, hiszen helyes gazdálkodással a város önkormányzatának sikerült elérnie azt, hogy a városi költségvetést 30-70 százalékarányban osszák meg a nagyberuházások javára. A korábbi önkormányzatban ez a megoszlás fordított volt, a büdzsé oroszlánrészét folyó szubvenciókra, azaz a közvállalatok és közszolgálatok működésére fordították.

Szó esett az ún. bánáti, azaz 6-os folyosó kiépítésének (ez lenne a közeljövőben a legnagyobb tartományi pénzelésű projektum) szükségéről is, ez még egy hidat jelentene Újvidék közelében, továbbá a polgármester megállapította azt is, hogy a Fruška gora Nemzeti Park – idegenforgalom szempontjából – most teljesen kihasználatlan.

Borislav Novaković, a Városépítési Intézet első embere rámutatott arra, hogy Újvidék közműhálózatának legfájóbb pontja a közlekedés, ezen próbálnak enyhíteni a Szabadkai és a Zombori sugárutak kiépítésével. Újságírói csemegének szánta azt a hírt, hogy sikerült kiegyezniük azokkal a tulajdonosokkal, akiknek az építendő Zombori sugárút 1800 méternyi útvonalán van ingatlanjuk-telkük, az építkezés jövőre megkezdődik. A Szabadkai sugárút másik szakasza (a Futaki út és a Stepa vajda sugárút közti rész) körül még nem jutottak közös nevezőre a Szerbiai Vasúti Vállalattal, ugyanis ebben a cégben átszervezések folynak, és ez késlelteti a tárgyalásokat a sugárút útjában álló vasúti rendezőállomás áthelyezéséről.

Az Ivan Kosančić utca meghosszabbítása a Felszabadulás sugárút Futaki úti piac körüli szakaszának tehermentesítését tenné lehetővé, ennek a projektumnak a realizálása viszont a katonaságtól függ, amelynek az épületén, illetve telkén keresztül nyílik majd ez az utca a Futaki utcára.

Nikola Hajdin akadémikus annak a csapatnak az élén áll, amelyik az új hidak építését koordinálja, a Lazar cár sugárút folytatását képező, négysávos híd 2012-ig elkészülhet. Hajdin a jövőbe vezető hidakért száll síkra, szerinte a Szabadság híd is minden tekintetben a 21 század hídja, még annak ellenére is, hogy a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben épült. Az új Žeželj híd majdnem olyan lesz, mint a régi, csak korszerűbb anyagokból készül, és sokkal elegánsabb külsővel bír majd. Az akadémikus megjegyezte, hogy az elegancia nem von maga után pluszköltségeket, hiszen a karcsú – és annak idején szinte forradalminak számító – Szabadság híd is a leggazdaságosabb terv szerint készült el.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás