2024. november 26., kedd

Mozi nélkül a város?

A vállalat 99,99 százaléka társadalmi tulajdonban van, és az államtól egyetlen dinár támogatást sem kapnak
Lakat kerül a néhai ország egykor egyik legkorszerűbb filmszínházának ajtajára (Fotó: Dávid Csilla)

A Zvezda film munkaközösségéből tegnap közölték, hogy mától, november 20-tól, kénytelenek beszüntetni a vetítéseket az újvidéki Arena és Jadran mozikban.

Azok, akik az elmúlt napokban látogatták ezt a két újvidéki filmszínházat, valószínűleg kellemetlenül érezték magukat, ugyanis a termekben nem volt fűtés. Valószínű, hogy a mozik hamarosan víz és áram nélkül maradnak, hitelezőik pedig blokkolják majd a számláikat. Ilyen körülmények között lehetetlen filmeket vetíteni, a mozik a helyzet javulásáig zárva tartanak!

A Zvezda filmben elmondták, hogy a vállalat 99,99 százaléka társadalmi tulajdonban van, és az államtól egyetlen dinár támogatást sem kapnak. Az Arena mozit a Zvezda film dolgozóinak pénzéből építették, a vonatkozó törvény értelmében azonban társadalmi vagyonnak minősül, az idevágó kormánydöntés értelmében pedig a mozi használati jogát átruházták a városi önkormányzatra. A városi vezetőségben viszont – úgy látszik – azt hiszik, hogy használati díj nélkül vehetik igénybe. Az Arena mozi rendezetlen státusa hozzájárult ahhoz, hogy a potenciális vevők nem mutattak iránta túlzott érdeklődést, így a Zvezda film eladására megszervezett árverések sorra – pontosabban már három – sikertelenül végződnek, újév után megindul a csődeljárás.

A kollektívben beismerik, hogy a vállalat haláltusája miatti felelősség – részben – őket terheli, de a baj fő okát az állami érdektelenségben látják, azaz abban, hogy az állami szervek nem fordítanak kellő figyelmet a mozikra, amelyek a filmművészet, és általában a kultúra fontos és nélkülözhetetlen részeit képezik. Az a tény, hogy Szerbia egész mozihálózata összeomlott, nem vigasz a Zvezda film munkaközössége számára. Abszurdumnak tartják azt, hogy az állam hatalmas – esetenként millió euró dináros – támogatásokat hagy jóvá egyes filmek forgatására, ugyanakkor a mozik nem kapnak egy dinárt sem. Az új filmek csak töredékben térítik meg a költségeket, így a producerek gyakran hatalmas filmbérleti díjakkal zsarolják meg a mozikat.

A következtetés egyszerű: pénz van, de azt csak egy irányba pumpálják, a filmnek mint árunak viszont szüksége van boltra – mozira! Ha a filmre mint művészetre tekintünk, akkor is a mozikban kell megnéznie a közönségnek, ezért nem logikus, hogy csak a gyártását támogatják, a forgalmazását és bemutatását viszont nem. Újvidék megmenthetné a mozijait, az ehhez szükséges politikai akarat azonban – egyelőre – hiányzik. A Zvezda film munkaközösségében remélik, hogy a mozik bezárására vonatkozó, nehéz szívvel meghozott döntésük rövid életű lesz, és hogy hamarosan ismét együtt élvezhetjük a mozifilmvetítés varázsait!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás