A Vajdasági Közegészségügyi Intézet illetékesei tegnap közölték, hogy az elmúlt egy hónap alatt a tartomány kórházaiban és orvosi rendelőiben 8399 polgár jelentkezett olyan ragályos betegségek miatt, amelyek bejelentése kötelező. Ez a szám 10 százalékkal kisebb, mint az előző hónapban volt.
Nagyjából ugyanannyian, mint a múlt hónapban – 7181-en – légzőszervi-legúti megbetegedésekre, azaz náthalázféleségre panaszkodtak. Náthalázjárvány – tehát – továbbra sincs, a megbetegedett polgárok leggyakrabban A típusú, H3-as altípusú vírusfertőzéssel jelentkeznek, ennek a vírusfajtának az ellenszerét viszont tartalmazza az idei idényre elkészített, és a hazai egészségotthonokban is felvehető védőoltás-koktél. Vajdaságban pillanatnyilag 100 ezer lakos közül nagyjából 140-en náthásak, ez a szám nem utal járványra. 820 személynél – kétszer többnél, mint az előző periódusban – bárányhimlőt diagnosztizáltak, 433-an (október derekától november derekáig 601-en) tüdőgyulladás miatt kértek orvosi segítséget.
A továbbiakban közölték azt is, hogy Vajdaság-szerte feljegyeztek 901 gyomorrontást, 20 százalékkal kevesebbet, mint az előző hónapban, 50 szalmonella és 133 egyéb mikroorganizmus okozta mérgezést is. A múlt hónapban 200-an rühességgel, 61-en chlamidiás tünetekkel jelentkeztek orvosuknál. A típusú hepatitiszt senkinél sem diagnosztizáltak.
Az intézet Humánökológia Központjának felméréseiből kiderült, hogy november derekától december közepéig összesen 540 vízmintát vettek a városi vízvezeték-hálózatból, ezek 96 százaléka mikrobiológiailag, valamint kémiai összetételét tekintve is megfelelt a követelményeknek.
A 10 ellenőrzött városi kútvíz közül ezúttal sem felelt meg egyik sem a követelményeknek, ezért az intézetből továbbra sem ajánlják fogyasztásukat. Légszennyezettség tekintetében továbbra is a levegőben keringő szennyező részecskék jelentik a legnagyobb gondot, a minták 71 százalékában ezek száma nagyobb volt a törvény által engedélyezett számnál. A város területén vett levegőminták 9,2 százalékában a múlt hónapban az engedélyezettnél nagyobb kén-dioxid, 8,3 százalékában pedig túl magas szén-monoxid szintet mutattak ki. A zajszennyezettség tekintetében továbbra is a Partizán utca jár az élen 73 dB-es átlagos napi zajszinttel.
A beszámoló keretében a közegészségügyi intézet szakemberei szót ejtettek december 3-a, a fogyatékosok napja alkalmából megrendezett programokról is, az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint Földünkön a lakosság 7-10 százaléka él valamilyen testi fogyatékkal, Szerbiában 700-800 ezer közöttire tehető a számuk.