2024. július 19., péntek

A pártoké az utolsó szó

A szerb képviselőház tavaly megszavazta a helyi önkormányzati választásokat szabályozó törvényjavaslatot, ezzel megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy a parlament elnöke kiírja ezeket a választásokat. A polgárok május 11-én járulnak majd az urnák elé, de ezek a választások - az új törvénnyel összhangban - nem olyanok lesznek, mit a legutóbbiak.

A Građanski list újvidéki napilap értesülése szerint a legnagyobb változás az, hogy a városi képviselő-testületbe történő bejutást lehetővé tevő küszöböt 3-ról 5 százalékra emelték, a képviselői mandátumot többé nem maga a képviselő, hanem politikai pártja birtokolja, a polgármestert pedig a képviselő-testület választja meg szavazattöbbséggel a képviselők soraiból. Mostanáig a polgárok szavaztak a polgármester személyére, nevét közvetlen módon, a szavazócédulán karikázták be.

Az, hogy kik azok a képviselők akik bejutnak a városi képviselő-testületbe, attól is függ majd, hogy hányan vesznek részt a szavazáson. Így például, abban az esetben, ha az újvidéki polgárok 37,2 százaléka adja le voksát (a legutóbbi önkormányzati választásokon ennyien szavaztak) valamelyik képviselőre, akkor a küszöb átlépéséhez 5000 szavazatra lesz szüksége a jelöltnek. Az új törvény vonatkozásaival összhangban a pártoknak, polgári csoportoknak stb. legalább 26 képviselőjelölt nevét tartalmazó listát kell átadniuk, és (jelöltekként) legalább 780 támogató polgár aláírását kell összegyűjteniük. A listának legfeljebb 70:30 százalékban szabad megoszlania a nemek tekintetében, azaz - a gyakorlatban - a pártoknak legalább 30 százalék női képviselőjelöltet kell állítaniuk. A polgárok - tehát - ezentúl lényegében a pártokra szavaznak, amelyek - később - maguk döntik el, hogy kit ültetnek a képviselő-testület padjaiba. Személyeik meghatározásához azt a rendszert alkalmazzák, amelyet a köztársasági parlament összeállításához is, a legnagyobb hányadost veszik figyelembe.

A kisebbségi pártok abban az esetben is részt vehetnek a mándátum megosztásában, ha nem szerezték meg a szavazó polgárok 5 százalékának a voksát, azaz nem lépték át a bejutási küszöböt. A városi választási bizottság dönti el, hogy a rendelkezik-e a listát javasló párt kisebbségi státussal.

Az önkormányzati választásokról szóló új törvény előirányozza azt is, hogy a választásokat, azaz az eredményhirdetést követő 15 napban a városi képviselő-testület elnöke köteles összehívni a testület alakuló ülését, azonban ha ez két hónapon belül sem történik meg, a szerb kormány ideiglenes testületet nevez ki a város vezetésére.

Fotó: Dávid Csilla

A következő megbízatási időszakra Újvidék polgármesterét (is) a képviselő-testület választja meg szavazattöbbséggel a képviselők soraiból