2025. január 22., szerda

Négy nap örömzene

24. Újvidéki Dzsesszfesztivál

A zenének kevés olyan és annyira félreértett stílusirányzata van, mint a dzsessz. A közgondolkodás az elmúlt évtizedekben olyan címkét ragasztott rá, mint, érthetetlen, disszonáns, öncélú. Sokan megpróbálkoznak a befogadásával, és sok embernek bele is törik a bicskája, miközben rávágják, hogy akik játsszák, azok nem mások, mint a tehetségüket fitogtató szaxofonisták, trombitások, gitárosok, zongoristák, nagybőgősök és dobosok, míg akiknek szól, azok feltűnési viszketegségben szenvedő különc alakok. Akik így gondolkodnak nem is tévedhetnek nagyobbat, habár az igaz, hogy a dzsessz, mivel igen széles palettával rendelkező stílusirányzat, néha tényleg kitermel magából a „vájtfülű” zenekedvelők számára is nehezen hallgatható és befogatható improvizatív előadókat.

Ján Fečo (Fotó: Diósi Árpád)

Ján Fečo (Fotó: Diósi Árpád)

Nenad Gajin (Fotó: Diósi Árpád)

Nenad Gajin (Fotó: Diósi Árpád)

A dzsessz koncertterembe való. Színpadon a helye. A zene megkedvelésére jobb hely és alkalom nem is létezhet, mint egy dzsesszfesztivál. A múlt héten Újvidék büszkélkedhetett ilyennel, ahol négy napon keresztül hallgathatta a zenekedvelő közönség a Szerb Nemzeti Színház kisszínpadán a visszatérő alapokon szaladgáló, „kakofón”, csapongó dallammeneteket.

Josef Fečo (Fotó: Diósi Árpád)

Josef Fečo (Fotó: Diósi Árpád)

Jovan Maljoković (Fotó: Diósi Árpád)

Jovan Maljoković (Fotó: Diósi Árpád)

Magic Malik (Fotó: Diósi Árpád)

Magic Malik (Fotó: Diósi Árpád)

A 24. Újvidéki Dzsesszfesztiválon a közönséget elnézve valóban igaz Fodor Ákos költő írása a dzsesszről, amelyben kifejti, hogy a dzsessz nem csupán egy szó, hanem mentalitás, sőt mi több, életminőség: „Szabad és jóravaló emberek közös játéka”, és szinte mindenki megtalálhatta a maga számára szerethető dalokat. A nemzetközi és a szerbiai dzsesszelőadókat felsorakoztató fesztiválon mindenki megtalálhatta a kedvére valót. A rendezvényt a Szerbiai RTV Big Band-je és Stjepko Gut világhírű dzsessztrombitás, zeneszerző nyitotta meg Thad Jones klasszikusaival, swingjeivel, majd a fúvósokat felsorakoztató nagyzenekar után, a régió dzsesszpalettájának egyik legkiemelkedőbb zenekara, a hét európai országból származó zenészeket vegyítő (Szerbia, Észak-Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Franciaország, Olaszország és Ausztria) Nikolov-Ivanović Undectet&Magic Malik következett.

Nikolov-Ivanović Undectet & Magic Mail (Fotó: Diósi Árpád)

Nikolov-Ivanović Undectet & Magic Mail (Fotó: Diósi Árpád)

Robert Lakatoš és kamarazenekara (Fotó: Diósi Árpád)

Robert Lakatoš és kamarazenekara (Fotó: Diósi Árpád)

Stjepko Gut (Fotó: Diósi Árpád)

Stjepko Gut (Fotó: Diósi Árpád)

A hét európai országból származó zenészeket vegyítő (Szerbia, Észak-Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Franciaország, Olaszország és Ausztria) következett. Fellépett még a skandináv modern dzsessz úttörője, Nils Petter Molvær norvég dzsessztrombitás formációja is, valamint hatalmas közönségsikert aratott Robert Lakatoš újvidéki hegedűművész 16 fiatal tehetségből álló kamarazenekara, és Jovan Maljoković belgrádi dzsessz-szaxofonos oktettjének közös produkciója. A klasszikus és európai, cigány eredetű dzsesszdallamokkal kápráztatta el a zenekedvelőket a negyedik generációs dzsesszmuzsikusokat felvonultató csehországi Josef Fečo nagybőgős triója, hazajött Montreálból és elkápráztatta triójával a közönséget az újvidéki Aleksandar Uzelac zongorista és szenvedélyes koncertet adott a szintén újvidéki Vladimir Samardžić basszusgitáros triója is.

Vladimir Samardžić (Fotó: Diósi Árpád)

Vladimir Samardžić (Fotó: Diósi Árpád)

A hab a tortán a JazzXchange feat. Bojan Z formációja volt, amely az idei kultúra fővárosa címet elnyerő európai városokból (Luxemburg, Litvánia, Szerbia) származó zenészekből állt, valamint az amerikai–svájci Chico Freeman’s Trio Exotica fellépése is emlékezetesre sikeredett.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Aleksandar Uzelac (Fotó: Diósi Árpád)