A városi képviselő-testület az év derekáig elfogadja azt a stratégiatervezetet, amely Újvidék művelődési fejlesztéstervét írja elő az elkövetkező 8 évre.
A stratégiatervezetben pontosan meghatározzák azokat az irányokat, amelyeket a városnak követnie kell ahhoz, hogy 2020-ban Európa kulturális fővárosának kiáltsák ki. Az akcióterv egy alapos felkészülést lát elő, kezdetben, az első fél évben, a kikiáltás érdekében lobbizást az európai intézményeknél és más országoknál.
Az előrelátott feladatok közé tartozik a www.visionNS2020.com címen meglátogatható internetes honlap létrehozása és működtetése is, itt városunk reklámját láthatjuk majd; az külföldiek bemutatóanyagokon keresztül ismerkedhetnek meg Újvidékkel. A stratégia minden szférát felölelő közviták megtartását is tervezi, ezekben részt vesz majd minden olyan művelődési és egyéb városi intézet, intézmény és magánszemély, amelyek/akik érdekeltséget látnak abban, hogy 2020-ban Újvidéket a kultúra fővárosának kiáltsák ki.
Andrej Bursać, az önkormányzat művelődési ügyekkel megbízott tagja azt mondja, hogy már nagyban folyik városunk külföldi népszerűsítése, most azt kell megszervezni, hogy az érintett intézmények közösen tudjanak fellépni a cél elérése érdekében.
– Az elmúlt hónapokban firenzei, pécsi és maribori találkozókon vettünk részt, itt kapcsolatba léptünk az EU művelődésügyi illetékeseivel, azokkal, akik részt vesznek a kulturális fővárosok megválasztására kiírt szavazásokban. Pécs városának – amely tavalyelőtt volt Európa kulturális fővárosa – támogatását megkaptuk, Maribor, amely az idén viseli ezt a címet, is kiállt mellettünk – mondta az önkormányzati illetékes, aki csapatával ma elutazott Szlovéniába, a maribori megnyitóünnepségre. Újvidék az idén képviselteti magát Mariborban, bemutatja kulturális kínálatát az oda látogatóknak.
A művelődésserkentési stratégiát tehát az elkövetkező fél évben kidolgozzák, már most nyilvánvaló, hogy a hangsúlyt Újvidék fesztiváljellegére fektetik majd.
– Városunkat a fesztiválok, karneválok városaként mutatjuk be, nagy figyelmet fordítunk az EU művelődési intézményeivel felvett kapcsolatok ápolására és újak létesítésére, ezenkívül fontosnak tartjuk a vidéki művelődési tartalmak közelítését a nagyobb, városi művelődési központokhoz, de ugyanakkor a kulturális tartalmak decentralizálását is – mondta Bursać.
A kidolgozandó stratégiatervezet akkor is sokat jelent majd a város számára, ha Újvidéket nem választják meg Európa művelődési fővárosának. Konkrét direktívákat tartalmaz majd – például azt, hogy mennyi időn belül kell új koncerttermet építeni, hol, mikor és milyen művelődési projekteket kell elvégezni –, tehát mindenképp nagymértékben hozzájárul majd a város kulturális fejlődéséhez.