2024. július 16., kedd

Három híd épül Újvidéken

Bemutatták az építési irányelveket – Fásítást terveznek a Sodroson

A következő öt évben a meglévő 3 híd mellé egyszerre három új híd épül Újvidéken. Ezek a Péterváradot és Kabolt összekötő híd, az Európa sugárút és Kamenica között húzódó híd, valamint egy kerékpáros és gyalogos közlekedésre előrelátott híd. A befektetés értéke 369,5 millió euró. A hidak megvalósítására vonatkozó irányelveket és látványterveket tegnap mutatták be a városházán. Az új hidak egyike a Fruška gorai korridort köti össze az A1-es autópályával. A híd teljes hossza 1663 méter lesz, a rajta lévő gyalogjárdák és kerékpárutak pedig 2 méter szélesek lesznek. A híd elsődleges célja Pétervárad, valamint a Szalajka és a Podbara nevű városrész teherforgalmának csökkentése. Az adatok szerint naponta 1200 tehergépjármű halad át a Žeželj hídon. Ez a forgalom teljesen átkerül majd a Fruška gorai korridor útvonalára.

A második híd a gyalogosok és a kerékpárosok igényét szolgálja majd. Az 1941-es bombázások alatt megsemmisült Ferenc József vasúti híd már meglévő pilléreire épül majd. Kerékpárút jelenleg csak a Péterváradi hídon van, pedig a szakemberek szerint nagy szükség van rá, mivel az újvidékiek több mint 10 százaléka közlekedik biciklivel.

A sodrosi hídon közepes- és nagyteherautók nem közlekedhetnek

A sodrosi hídon közepes- és nagyteherautók nem közlekedhetnek

A Sodroson átívelő harmadik híd 2500 méter hosszú lesz, és két részből áll majd: a 880 méteres Dunán átívelő hídból, valamint az 1387 méteres völgyhídból, amely az Európa sugárút és a Tone Hadžić utca kereszteződésénél kezdődik majd. A híd szélessége 29,4 méter lesz, két-két sávval mindkét irányba, valamint gyalogjárdákat és kerékpárutakat is építenek rá. Nagy és közepes tehergépjárművek ezen a hídon nem közlekedhetnek majd, őket a Péterváradot és Kabolt összekötő hídra terelik át.

Goran Vesić építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter elmondta, a tervek szerint Szerbiában az idén 3,6 milliárd eurót fordítanak az infrastruktúra fejlesztésére.

– Az újvidéki hidak építése 369,5 millió euróba kerül. Ha ezt elosztjuk az újvidéki polgárok számával, az körülbelül 1250 eurót jelent fejenként. A hidaknak hála jelentősen csökkennek majd a forgalmi dugók, ennek pedig jelentős környezetvédelmi hatása lesz – mondta Vesić.

– A nyilvánosságnak támogatnia kell a három híd megépítését, mert ezek Újvidék és gyermekeink jövőjét jelentik – hangsúlyozta Igor Mirović, a tartományi kormány elnöke. – Hozzájárulnak ugyanakkor a közlekedési torlódások csökkentéséhez, az egészségesebb és minőségibb élethez egy olyan városban, amely nagyon gyorsan fejlődik és növekszik. Legyünk büszkék arra, hogy mi vagyunk az a generáció, amely megvalósítja ezt az Európában egyedülálló vállalkozást. Nem hiszem, hogy Európában jelenleg van olyan város, ahol egyszerre három hidat építenek – tette hozzá Mirović.

A három épülő híd 369,5 millió euróba kerül (Dávid Csilla felvétele)

A három épülő híd 369,5 millió euróba kerül (Dávid Csilla felvétele)

A Sodroson átívelő harmadik híd terveivel kapcsolatban dr. Saša Orlović, a hídépítési terület revitalizációjával kapcsolatos irányelvek kidolgozásával foglalkozó csoport vezetője kiemelte, hogy kiemelten odafigyelnek az erdei élőhelyekre az építkezési területen. A csoport javaslata szerint mintegy 50 hektáron, az invazív fajok helyett őshonos fákat, például fekete és fehér nyárfákat, fűzfákat és tölgyfákat, valamint kúszónövényeket is telepítenek majd. Az ültetés eredményeként a terület számos növényfaj, kétéltű, emlős, madár és hüllő élőhelye lesz. Ezenkívül egészségügyi ösvényeknek nevezett kerteket hoznak majd létre, olyan növényekkel, amelyek különösen jótékony hatással vannak az emberi egészségre.

– Ez egy történelmi pillanat nemcsak Újvidék, hanem Vajdaság, sőt egész Szerbia számára. A híd építésével nem károsítjuk a természetet, hanem az irányelvekkel összhangban kibővítjük a Sodrosnál található zöldövezet növényvilágát – mondta Đurić.

A konferencián részt vett továbbá Aleksandar Antić, a Szerbiai Korridorok Közvállalat igazgatója, Sara Pavkov környezetvédelmi államtitkár, Vuk Bogdanović, az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának képviselője, a kivitelező CBRC képviselői, Aleksandar Nikolić és Milijan Milić.