2024. július 16., kedd

Félünk a rablóktól

Az újvidékiek 99,3 százaléka tudja, hogy ki az ország elnöke – A legújabb közvélemény-kutatás eredményeiről

A Scan közvélemény-kutató ügynökség decemberben végzett felmérésből kiderül, hogy az újvidéki polgárok körében továbbra is a remény érzése a legkifejezettebb, a megkérdezettek 54,8 százalékánál van jelen, a lakók csaknem 40 százaléka bizakodva tekint a jövőbe – ők a kérdőívben az üres mezőben az optimizmus érzését tüntették fel domináns érzelemként.

A megkérdezettek 11 százaléka vallotta azt, hogy beletörődött mindenbe, nem érdekli a jövő, 10 százalékot a passzivitás vezérel, a kilátástalanság érzését a megkérdezettek 4,4 százaléka jelölte meg domináns emócióként.
Polgártársaink továbbra is a betegségektől – és attól, hogy nem áll majd módjukban gyógyíttatni magukat – félnek legjobban (56,5%), a listán a következő helyen az életszínvonal zuhanásától való félelem a következő. A lista első helyén mindig a betegségektől való félelem áll, utoljára a 2000-es választások idején változott a sorrend – akkor a polgárháborútól való félelem került az első helyre. Növekedett azoknak a száma (a megkérdezettek 71 százaléka vallotta ezt), akik rettegnek biztonságukért, félnek attól, hogy kirabolják őket. Számuk 2008-óta folyamatosan növekszik, még sohasem volt ekkora. Egyre népesebb azoknak a tábora is, akik félnek attól, hogy nem lesz mit enniük, a megkérdezettek felénél jelentkezik ez a félelem.
Az újvidékiek 99,3 százaléka tudja, hogy ki az ország elnöke, ismeri a nevét, 88,7 százalék a kormányfő nevét is helyesen írta a kérdőívre. 83,1 százalék tudja azt is, hogy ki a tartományi kormányfő, Miloš Vučević nevét már csak a megkérdezettek 61,7 százaléka kötötte össze a polgármesteri funkcióval. A vajdasági képviselőház elnökének neve csupán 26,6 százalék előtt ismeretes, a városi képviselő-testület elnökének nevét pedig a megkérdezettek 86,6 tévesen írta be az üres mezőbe.
Az újvidékiek egyharmadát leginkább a parkolóhelyek hiánya, az utak, utcák rossz állapota, a közlekedési káosz aggasztja leginkább a városi gondok közül, nagyjából ugyanennyien vannak azok, akik a munkanélküliséget, a munkások kirúgását jelölték meg legégetőbb városi gondként. Leginkább az áramellátással elégedettek (77 százalék pozitív, 4 százalék negatív véleménnyel van erről a szolgáltatásról), legkevésbé (39 negatív, és 13 pozitív százalékpont) a városi ügyfélfogadó szolgálatok működésével vannak kibékülve. A megkérdezettek meglehetősen rossz szemmel néznek a Parking servis közvállalat (főleg az árak miatt) munkájára, a kommunális rendőrség tevékenységre, és az egészségügyi szolgáltatásnyújtásra is.
A fenti adatokat Milka Puzigaća, az ügynökség vezetője közölte tegnapi sajtótájékoztatóján, helyszűke miatt ezúttal csak néhány adatot közöltünk, az ünnepek után ismét foglalkozni fogunk a közvélemény-kutatás eredményeivel.