Az újvidéki városi képviselők a tegnapi ülésen szavazattöbbséggel elfogadták a 2013. évi költségvetést, ami összességében 21,3 milliárd dinár felhasználását helyezte kilátásba. Ez az összeg 9,1 százalékkal kevesebb az ideinél. A javaslatra a városi képviselő-testület 41 képviselője szavazott, 14-en pedig ellene voltak, egy képviselő nem szavazott.
A javaslatról heves vita folyt, az ellenzék többek között azért bírálta, mert szerintük nem tükrözi a városban uralkodó valós helyzetet, semmi újat nem nyújt, és olyan benyomást kelt mintha átmásolták volna valamelyik korábbi évi tervet. Božidar Protić a Demokrata Párt képviselője felszólalásában kiemelte, hogy 2013. évre minden környező város növelte a költségvetés összegét a 2012. évhez viszonyítva, és a polgármesternek magyarázatot kell adnia arra, hogy ez miért történt így.
Borislav Novaković, ellenzéki (DP) képviselő szerint a költségvetés sem szociális, se fejlesztési célt nem szolgál, csupán feléli az adófizető polgárok begyűjtendő pénzét. A városi vezetés abból próbál megélni, hogy kiveszi a pénzt azoknak a polgároknak a zsebéből, akik gazdaságilag aránylag jó vállalatokban dolgoznak, vagyis, akik ki tudják fizetni a bevételre az adót. Az lenne a helyes megoldás, hogy a költségvetést a telekrendezési járulékból, a telkek eladásából, külföldi beruházók révén, vagyis egy kreatívabb politika révén töltenék fel.
Miloš Vučević polgármester szerint a korábbi városi hatalom képviselőinek arra vonatkozó kijelentései, hogy a költségvetés nem megfelelő, és hogy megegyezik a tavalyival, ellentmondásos, hiszen ezzel azt üzenik, hogy ők sem csinálták jól a munkájukat az elmúlt időszakban, hiszen akkor a korábbi költségvetés sem volt megfelelő. – A büdzsé jó, valós, fenntartható, mindenképp hozzájárul majd a polgárok életszínvonalának emeléséhez. Jótékony hatását már jövőre élvezni fogjuk – állítja a polgármester, aki szerint a tervezetben semmit sem tüntettek fel eltúlzott módon, megalkotóitól nem hallhattunk megalomániás ígéreteket. – A költségvetés a város valós anyagi helyzetére épült, Újvidék messzemenően jobb anyagi szituációban van, mint a szerbiai önkormányzatok többsége – értékelt Vučević.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy egyelőre még nem biztos, hogy a januárra beharangozott közműhálózati díjszabásnövelés bekövetkezik, noha az e szolgáltatásokat nyújtó egyes közvállalatok jövő évi ügyviteli terveiben a drágítás már szerepel. A drágítások egyelőre csak javaslat szintjén vannak.
Đurđ Jakšić radikális tanácsnok szerint a költségvetés csupán folytatása annak a haláltusának, amelyet Újvidék az elmúlt négy évben vív, semmiben sem különbözik attól, amit a demokraták produkáltak. A Szerb Radikális Párt tagjai nem szavaztak a költségvetésre, szerintük ugyanis nem a reális helyzetképre épült.
A ligások sem támogatták a költségvetést, Zlata Peričin frakcióvezető szerint hiányos, leginkább az egészségügyre fordítandó összegek hiányoznak belőle, ennek a területnek évről-évre egyre kisebb figyelmet – és pénzt – fordítanak.
Siniša Sević házelnök szerint, hogy noha a költségvetés 9,1 százalékkal kisebb a tavalyinál, megtartotta beruházói jellegét, hiszen az összeg 45 százalékát éppen a beruházások képezik. Mindent összevetve, a költségvetés szociális szempontjait sehogyan sem hagyhatjuk figyelmen kívül.
Nem lesz Slobodan Milošević utca Siniša Sević képviselő-testületi elnök kijelentette, hogy elvetették a Szerb Radikális Párt arra vonatkozó javaslatát, hogy az ülésen tűzzék napirendre a Slobodan Miloševićről elnevezendő újvidéki utca kérdését. Sević azzal magyarázta meg a javaslat elutasítását, hogy a javaslattételkor nem tartották tiszteletben a szabályokat, azaz, hogy a javaslatot nem megfelelő formában tették meg. – Utcanévadást, változtatást csakis az utcanév- és intézménynévadással megbízott városi bizottság javasolhat, ez a testület azonban nem ült össze, és javaslatot sem intéztek a képviselő-testülethez. Tiszteletben kell tartanunk a szabályokat – magyarázta Sević. |