A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége májusban átirattal fordult Újvidék város polgárjogvédőjéhez és a tartományi ombudsmani hivatalhoz, azzal a kéréssel, hogy a vajdasági székváros nevét a települést jelző táblákon a szerb nyelvű ciril írásmód mellett a városban hivatalos használatban lévő nyelveken, magyarul, ruszinul és szlovákul is tüntessék fel. Csonka Áron, a VMDK elnöke elmondta, hogy erre a székvárosi magyar lakosok kérték fel őket, miután Újvidék statutúma ezt lehetővé teszi.
– A tartományi ombudsman június 28-ai válaszában értesített bennünket, hogy a beadványunk alapján konzultáltak a városi szervekkel és megállapították: a felvetéseink valósak, és elrendelték az illetékes szervnek, Újvidék polgármesterének, hogy biztosítsa a többnyelvű táblák kihelyezését – magyarázta Csonka Áron.
– Ez ügyben Újvidék városának tizenöt napon belül kellett válaszolni a tartományi ombudsmannak, akitől mi nem kaptunk semilyen értesítést, hogy mit tartalmazott a városi önkormányzat válasza. Az újvidéki önkormányzat polgárjogvédője július 8-án értesített bennünket, hogy a beadványunk alapján a helyszínen megállapította, hogy csak szerb nyelven és cirill írásmóddal van kiírva a város neve. Jóllehet az alkotmány, a nyelvhasználati törvény, Újvidék város statutúma és más tartományi rendelkezések is előírják, hogy milyen módon lehet a kisebbségek nyelvén is feltüntetni a város nevét a települést jelző táblákon. A városi jogvédő ezután elrendelte a városi közlekedési igazgatóságnak, amely hivatott a táblák elhelyezésére, hogy ezeket a hiányosságokat orvosolja és harminc napon belül értesítse a megtett lépésekről. Bízunk abban, hogy Újvidéknél hamarosan több nyelvű városjelző táblákat fogunk látni, köztük magyar nyelvűt is. Bár ez apróságnak tűnik, számunkra nagyon fontos, hiszen sokat jelent az újvidéki magyaroknak. A VMDK azért kezdeményezte a táblacserét, mivel ez törvényes jogunk, amelyet be kell tartatnunk. Ezzel is bátorítunk mindenkit, hogy követelje és éljen is a törvényadta jogaival – közölte a pártelnök.