2024. július 17., szerda

Valljuk magunkat magyarnak!

A Petőfi kisterme megtelt érdeklődőkkel (fotó: Ótos András)


Az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban megszervezett Darányi-telepi társalgó legutóbbi témája a küszöbön álló népszámlálás volt, az akcióval kapcsolatos tudnivalókról Beretka Katinka, a Magyar Nemzeti Tanács hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsosa beszélt, megpróbált választ adni a jelenlevők kérdéseire.

A felvilágosító jellegű beszélgetésen sok minden elhangzott, több kérdés ugyanakkor megválaszolatlanul maradt. A jelenlevőknek könnyen olyan érzése támadhatott, hogy ezt a népszámlálást szervezői nem gondolták át rendesen, sok fontos dologra – mindenekelőtt arra, hogy Vajdaságban nagyon sokféle ember él – nem figyeltek oda eléggé.
Elhangzott, hogy a külföldön élő vagy tanuló, de itt bejelentett családtagok nevében szülők, hozzátartozók is nyilatkozhatnak, továbbá az is, hogy amennyiben valaki egyáltalán nem ért szerbül, ugyanakkor ajtaján csak szerbül beszélő kérdezőbiztos csenget, megkérhet valakit – szomszédot, ismerőst stb. –, aki nem hivatalos fordítóként segít neki a kérdőív kitöltésében. A jelenlevők ugyanakkor nem kaptak egyértelmű választ arra, hogy a kiskorúak – az itt lévők, vagy a külföldön tanulók – esetében pontosan hogyan néz ki a népszámlálási eljárás, továbbá, hogy mely kérdésekre – vagyoni státusunk, bevételeink stb. – vagyunk kötelesek válaszolni, és melyekre nem. Az alkotmány értelmében vallási és nemzeti hovatartozásunk nem tartozik senkire, senki nem kérheti számon tőlünk ezt az adatot, csak akkor mondjuk el ha akarjuk. A népszámlálás esetében azonban ez ajánlott, hiszen minél több, magyarként nyilvántartott személy él az országban, annál nagyobb lesz a magyarság részaránya a különböző szervekben, intézményekben, így az itteni magyarság életminősége is javulhat. A nyelvhasználati jog nem függ a népességtől, tekintet nélkül a népszámlálás eredményeire, a Vajdaságban használatban lévő nyelvek továbbra is használatban maradnak minden településen. Sok jövőbeni jogunk azonban éppen ettől a népszámlálástól függ majd. Előnyös lenne az itteni magyarság számára, ha a világ felé azt az üzenetet küldenénk, hogy nem csak koncerteken, néptáncrendezvényeken vállaljuk magyarságunkat és anyanyelvünket, hanem politikai megnyilvánulásunk alkalmával is!

Tanácsok: Mindenképp ajánlott, hogy a kérdőív kitöltésének folyamatát –, amely feladat a kérdezőbiztosra tartozik – figyelemmel kísérjük, észrevegyük a hibákat, emlékeztessük a kérdezőbiztost arra, hogy csakis örökíróval vagy tollal töltheti ki a formanyomtatványt. A népszámlálás szabályaival összhangban a kérdezőbiztosoknál lesz egy füzet, amelyben megtalálható lesz az összes, a népszámlálási teendőket megmagyarázó útmutató – mindegyik Vajdaságban hivatalos nyelven, illetve angolul nyomtatva – ezenkívül – összehasonlításként – az egyébként cirill betűkkel nyomtatott formanyomtatvány és magyar nyelvű fordítása is. Beretka Katinka azt ajánlja, hogy ha bárkinek bármilyen problémája adódik a népszámlálással kapcsolatban, esetleg valaki visszaélést észlel, kérjen tanácsot, segítséget. Természetesen nem arra buzdít, hogy a nagyjából negyedmilliósra becsült vajdasági magyar populáció tömegesen jelenjen meg a Magyar Nemzeti Tanács irodáiban, de ha baj van, nyugodtan forduljanak megfigyelőikhez, aktivistáikhoz. Ezek elérhetőségi adatait, telefonszámait szórólapokon már eljuttatták a polgárokhoz. Azok, akik lekésik a népszámlálást, utólag is jelentkezhetnek az önkormányzati hivatalokban.