2024. július 17., szerda

A klaszter piaci perspektívát nyújt

Hetvenöt jogi személy aláírásával Temerinben megalakult a Vajdasági Fémipari Klaszter – Vincent Degert, az Európai Unió belgrádi képviseletének vezetője támogatásáról biztosította az érdeksz

Vajdaság külkereskedelmének több mint egyötödét a fémipar teremti meg, még most is, amikor két, sőt csaknem három évtized szinte folyamatos leépülés van mögöttünk. A fémipar 1980-ban élte virágkorát az egykori Jugoszláviában, csakúgy Temerinben, ahol a két egykor igen sikeres gyárnak: az FKL Görgőscsapágygyárnak és a Termoventnek, valamint számos tettre kész személynek köszönhetően pénteken megalakult a Vajdasági Fémipari Klaszter. Az érdekszervezetnek 60 állami-, vagy magánvállalat a tagja, és további 15 intézet, melyek támogatták létrejöttét, és támogatni fogják munkáját is. Az ünnepélyes aláírást megtisztelte jelenlétével Vincent Degert, az Európai Unió belgrádi képviseletének vezetője, ugyanis az unió számos hasonló érdekszervezet működését egyengeti.

Üdvözlőbeszédében elismerően szólt a temerini önkormányzat és annak vezetője, Gusztony András polgármester igyekezetéről, hogy az érdekszerveződést minél nagyobb körben elfogadtassa. Mint hangsúlyozta, a szerbiai gazdasági és regionális fejlődési minisztérium képviselői ugyan nem jelentek meg a temerini összejövetelen, ettől függetlenül azonban azon fáradoznak, hogy a gazdasági szubjektumoknak leegyszerűsítsék az ügyintézést, tehát minél kedvezőbb légkört teremtsenek számukra. Az EU 2005/06-tól mintegy 30 szerbiai klaszter megnyitását támogatta, csak idén 740 ezer eurót fordított tevékenységükre. – A fémipari klaszter keretet teremt a kivitel növelésére, mintegy 2000 fő továbbképzésére, a minőségi követelmények betartására, nem kevésbé növeli a fiatalok elhelyezkedési esélyeit – mondta.
Az egybegyűlteket Gusztony András Temerin polgármestere, majd Ljubiša Radenović az éppen megalakult klaszter jövőbeni közgyűlésének elnöke is üdvözölte, aki hat évvel ezelőtt elsőként kezdeményezte a fémipariak effajta önszerveződését. Tomislav Stantić, a tartományi kormány alelnöke a más iparágakban már sikeresen működő klaszterekről szólt, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy általuk a vajdasági vállalkozók könnyebben hozzáférnek az EU különféle alapjaihoz. Zoran Pekez, a projektum menedzsere hangsúlyozta, hogy a klaszterhez csatlakozott vállalatok, intézetek mintegy 4300 dolgozót foglalkoztatnak, és tavaly 240 millió euró jövedelmet valósítottak meg. November 1-től azonban további tagokkal bővül az érdekszervezet, az ünnepélyes aláírás miatt ugyanis adminisztratív okokból néhány napig szüneteltették a klaszterhez való csatlakozást. – A tartomány számos helységéből 75 alapítótagja van klaszterünknek, de ez nem jelenti azt, hogy tagságunk már hamarosan nem fog bővülni, hiszen a modern gazdálkodási folyamatok megteremtése mellett a klaszter olyan piaci perspektívát nyújt, ami nélkül manapság nehéz megmaradni – hangsúlyozta Pekez.