2024. július 16., kedd

Bronzkori leletek

(fotó: Ótos András)


Az Európa sugárút építése során gazdag régészeti lelőhelyre bukkantak Zajolon (Sajlovón) a munkások, a helyszínen már tavaly óta dolgoznak a Városi Műemlékvédő Intézet régészei, egyre több leletet hoznak felszínre.

Dušanka Veselinov, az ásatás vezetője elmondta, hogy jó állapotban lévő leletekről van szó, ezenkívül különösen ritka darabok kerülnek elő a földből, érdemes volt elkeríteni és védelem alá helyezni a környéket, valamint pénzt, erőt fordítani a bronzkori használati tárgyak felkutatására. Elmondása szerint a munkálatok „épphogy csak” megkezdődtek, hiszen hatalmas lelőhelyről van szó, és az elmúlt csaknem két év munkája eltörpül az mellett az idő mellett, amennyit a lelőhely teljes feltárása igényel.
A leletekből arra lehet következtetni, hogy a régészek az első vajdasági földművesek nyomait találták meg, ők 7000 évvel ezelőtt éltek itt, a mai Kornelije Stanković és a Pirosi út közötti részen. Eddig kiástak sírokat, csontvázakat, házmaradványokat, agyagedényeket, szerszámokat, olyan tárgyakat is találtak, amelyeket már a középkorban használtak. Ez azt bizonyítja, hogy a történelem során folyamatosan laktak itt emberek. Az önkormányzat most azt tervezi, hogy a sugárút mellett kiépítenek egy archeológiai parknak nevezett létesítményt. A városi temető közelében 10 hektáron elterülő park megvalósításának javaslatát az év végéig napirendre tűzik a városi képviselő-testületben, a tervjavaslatot hamarosan közvitára bocsátják. A park keretében lesz egy múzeum is, amfiteátrum, és parkoló a látogatók számára.
Újvidék jelenleg többé-kevésbé fehér folt a világ régészeti térképén, egy idegen szakember számára úgy tűnhet, mintha a történelem csak nemrégiben kezdődött volna meg itt. A múltban a mindenkori önkormányzat nem nagy figyelmet szentelt a régészeti leletek megőrzésének, szemléltető példa erre a Templomudvar lebetonozása annak ellenére, hogy alatta értékes, XI. századbeli archeológiai lelőhelyre bukkantak. Nem sokat törődtek a Klisán, a Heréskertben és a Sósbara településeken feltárt őskori lelőhelyekkel sem. Ha a sugárút mellett megépül a park, az ékes bizonyítéka lesz annak, hogy városunk viszonyulása megváltozott, és hogy végre odafigyel a múltjára.