2024. július 16., kedd

Mentés toronyházból

Hopp!

Ég a posta! – kiabálták a buszra várók tegnap reggel a Bazar áruház előtti megállóban. – Nem is ég, csak gyakorolnak a tűzoltók – rikácsolta egy „tájékozottabb” öregasszony. Egész pontosan fogalmazva: bemutató gyakorlatról volt szó, a szirénázó tűzoltóautók 9 órakor kanyarodtak be a főposta épülete előtti terecskére, a lánglovagok pár perc alatt felfújták a légpárnát, kibiztosították a létrát, profik benyomását keltették ...

Pillanatok alatt bámészkodó tömeg verődött össze, sokan közülük a közeli középiskola tanulói voltak – Gyerünk, elkésünk az óráról! – Kinek fáj a mája a sulira, ez sokkal érdekesebb – kiabálta az egyik nyírott fejű srác, és mobiltelefonjával fényképezte, amint a bemutató résztvevői a posta második emeleti ablakából ugráltak a légzsákra. A bemutató valóban érdekes volt, kár, hogy a valóságban egy mentési akció már nem folyna éppen ennyire simán. Ugyanis Újvidéken, de más városokban is kevés az olyan toronyház, amely tövében találhatunk egy akkora szabad területet, amelyre az emelőkarra épített lifttel felszerelt tűzoltókamionnal parkolhatnak, akkorát pedig, amekkora a biztonságos működtetéséhez kell (a kamion több méterre kinyúló, stabilizáló talpakra emeli fel magát, legalább 7x7 méteres szabad helyet igényel) végképp nem. Arról nem is beszélve, hogy a szabályosan vagy szabálytalanul leparkolt gépkocsiktól az épületet meg sem közelítheti a hatalmas jármű, még ha a toronyház mellett lenne is szabad hely a parkoláshoz.
A forgalom és a leparkolt autók okozta gond a tegnapi bemutatón is megmutatkozott, a Vasút utcába beforduló, villogó, szirénázó kamion rövid időre beszorult a szűk utcába, az előtte lévő autók sofőrjei egyszerűen nem tudták hova félreparkolni járműveiket. Tűzoltóink tehát kiválóan végzik feladatukat, a munkafeltételek azonban nem mindig adottak számukra. Hátránynak számít az is, hogy Újvidéken továbbra is csak egy tűzoltólaktanya működik, az is a forgalmas belváros szívében, a sok tonna vízzel feltöltött kamionoknak innen kell kivergődniük. A tüzek terjedésében pedig éppen az elmúló idő játszik legnagyobb szerepet: ha feldől egy ágyon felejtett gyertya, két és fél, legfeljebb 3 percen belül már lángokban áll az egész szoba, legalábbis laboratóriumi körülmények között. A gyakorlatban valamivel lassabban terjed a tűz, de mindenképp a gyors beavatkozás a legfontosabb! Az újvidéki tüzek 80 százaléka megelőzhető lenne, emberi mulasztás, hanyagság, felelőtlenség miatt történnek.

A kosár teherbírása fél tonna – két tűzoltó teljes felszerelésben, meg még ahányan betolakodnak.

Pár szó az újvidéki brigád magassági (22 méternél magasabb épületek számítanak toronyháznak) mentésekhez használt felszerelésről: két létrájuk – pontosabban egy létrájuk és egy emelhető platformjuk (a felvételen) van, a létra 20 éves, optimális körülmények között (ha jó a dőlési szög, ha nem fúj a szél stb. ) 44 méteres magasságig ér fel. A teleszkóprendszerű platform 42 méterig nyomható, nagyjából a 13. emeletig. A világ legmagasabb tűzoltólétrája 112 méteres, de a tegnapi bemutatón, sokkal kisebb magasság esetében (a postásokat a hetedik emeletről „mentették”) is jól látszott, hogy a magasba emelt platformnak – a szélcsend ellenére is – legalább fél méteres „játéka”, kilengése volt. A tűzoltók tehát mindig arra törekszenek, hogy a létrákat, emelőkosarakat csak végszükségben használják: mindig előbb belülről próbálnak oltani, menekíteni, az ablakokon keresztül csak akkor, ha másképp nem lehet.