(fotó: Ótos András)
Az újvidéki balettiskola és a közelben lévő óvónőképző főiskola épületei a hét folyamán ismét az újvidéki zsidó hitközség tulajdonába kerülnek, az ezzel kapcsolatos tárgyalások sikeréről szóló hírt Bojan Pajtić tartományi kormányfő is megerősítette. Pajtić nem szeretne a rúd elé szaladni, de feltételezi, hogy az ingatlanok visszaszolgáltatása egy olyan modell szerint történik, amely egyfajta bérleti pénzt biztosít majd a zsidó hitközösségnek, ilyen szerződés megkötését tervezik. Az épületek használatáért fizetendő bérpénzt a tartományi kormány és a városi önkormányzat közösen teremtik majd elő. Pajtić a 021-es rádiónak elmondta, hogy sem az iskolákban tevékenykedő személyzet, sem a diákok nem fognak érezni semmit a tulajdoncseréből, az aktivitások zökkenőmentesen fognak lebonyolódni mindkét intézményben, számukra minden marad a régiben. Szerinte az újvidéki zsidó hitközség esetében a visszaszármaztatás ugyanannyira válasz a vagyoni, mint a történelmi igazságtétellel kapcsolatos kérdésekre.
– Mindannyian tudjuk, hogy milyen kínszenvedésen mentek keresztül az újvidéki zsidók a második világháború idején, nagyon fontos, hogy a visszaszármaztatás megtörténjen. Nemcsak formai-jogi kötelezettségből kell ezt megtennünk, hanem jelképes és emberi indíttatásból is – mondta a kormányfő.
Goran Levi, az újvidéki zsidó hitközség vezetője kijelentette, hogy miután visszakapják az épületek feletti tulajdonjogot, valószínűleg jelképes összegben határozzák majd meg az albérleti díjat, a két iskolát nem éri majd anyagi kár a terhelés emiatt, a pénzt évi szinten fogják kérni. A tulajdonátvándorlásra vonatkozó döntés most már bármelyik pillanatban megszülethet, a zsidó közösség tulajdonképpen csak azt akarta, hogy ismerjék el őket tulajdonosként, nem anyagi indíttatásból kérték a vagyon-visszaszármaztatást. Szeretnének rámutatni arra, hogy a restitúciót úriemberek módjára is elvégezhetjük.
A szabadkai zsidó közösség vagyonának kérdését hasonló módon oldották meg, ott is az iskola igazgatója és az önkormányzat illetékesei megegyeztek a zsidó község vezetőivel abban, hogy bérpénzt fizetnek az épület használatáért. Szabadkán abban az épületben, ahol most a Közgazdasági Középiskola működik, valamikor zsidó kórház volt.