2024. november 23., szombat

Egyenrangúak a roma szülők

(fotó: Ótos András)


A napokban a József Attila Általános Iskola szülői tanácsának nevében a sajtó képviselőihez eljuttattak egy körlevelet, amelyben a tanács egyes tagjai arra panaszkodnak, hogy a roma nemzetiségű szülők nincsenek kellőképpen képviselve ebben a szervben.

A levélben az áll, hogy az iskolába nagyjából 1250 gyermek tanul, közülük 80-an vallották magukat cigánynak, ennek ellenére az 56 tagból álló szülők tanácsában mindössze egy roma nemzetiségű szülő tevékenykedik. A számarányok, tehát nem stimmelnek. A feladó szerint a tanácsban készséget mutatnak az iránt, hogy a roma szülőket megfelelő arányban iktassák be a gyermekek érdekeit képviselő testület munkájába. Azonban annak ellenére, hogy ez törvénnyel meghatározott kötelességnek számít, az iskola vezetősége nem mutat túl nagy érdeklődést a roma szülők munkába történő bekapcsolása iránt. A múlt héten a szülői testület tanácskozásán részt vett a romák társadalmi felzárkóztatása érdekében alakított iroda vezetője, Dušan Jovanović is, ő is arról beszélt, hogy a romáknak jelen kell lenniük a társadalmi élet minden szférájában, beleértve az iskolák szülői testületeit is. Az iskola vezetősége állítólag tudott arról, hogy a szülők tanácsában azt szeretnék, ha a roma szülők egyenrangúan vennének részt a döntéshozatalban, továbbá arról, hogy a múlt szerdán megtartott ülésen jelen lesz az irodavezető, az iskolaigazgató mégsem tartotta érdemesnek azt, hogy megjelenjen a beszélgetésen. A levél megfogalmazói tulajdonképpen segítséget kérnek az újságíróktól, emlékeztetnek arra, hogy országunk polgárainak egyenlőek a jogaik függetlenül nemi, nemzeti, vallási vagy faji hovatartozásuktól.
Dragan Utržanin iskolaigazgató ellenben kijelentette, hogy a körlevél kapcsán megjelent sajtócikkek alaptalanok, a József Attila Általános Iskolában nyoma sincs fajgyűlöletnek!
– Nyilvánvaló, hogy a megjelent cikkek egy személy titkolt céljainak érdekeit szolgálják, valaki szándékosan az iskola tekintélyének bemocskolására törekszik. Hétfőn részt vettem a szülői testület tanácskozásán, a szülők elhatárolták magukat attól az állítástól, hogy az iskolában a romák megkülönböztetett bánásmódban részesülnek. Ma a tanári kar is összeül, megvitatjuk az előállt kérdést, döntésünkről értesítjük majd a lapszerkesztőségeket – mondta tegnap az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás