2024. július 16., kedd

Továbbra is Balašević...

(Fotó: Ótos András)


...a legsikeresebb-legnépszerűbb újvidéki polgár. Ez derül ki a Scan közvélemény-kutató ügynökség év végi felméréséből. A legkiemelkedőbb újvidéki személyiségek tegnap ünnepi koktélon vettek részt a SPENS dísztermében, a fogadáson szinte mindenki megjelent, aki „számít” valamit városunkban.

A Scan ügynökség november 30-a és december 9-e között végezte a felmérést, 1582 személyt kérdeztek meg Újvidéken és a peremvárosi falvakban, a nyilatkozók 82 százaléka szerb, 6,8 százaléka magyar, 2,7 százaléka szlovák stb. Többségük (43,6 százalék) azt állítja, hogy ugyanolyan az életszínvonala, mint tavaly, 31,1 százalék szerint valamelyest rosszabb, 18,5 százalék szerint sokkal rosszabb, és csak 6,3 százalék állítja azt, hogy valamelyest jobb körülmények között él, mint tavaly ilyenkor. A megkérdezettek 47 százalékánál a remény érzése a legkifejezettebb érzés, 36,4 százalék az optimizmust helyezte első helyre, a szorongás a megkérdezettek 32,1 százalékára jellemző. A polgárok 8,9 százaléka közömbös minden iránt, 7,2 százalékot a dac éltet, 5,5 százalékuk a kilátástalanság érzését jelölte meg domináns emócióként. Akárcsak a korábbi években, a megkérdezettek az idén is a betegségektől félnek legjobban, és attól, hogy nem tudják majd gyógyíttatni magukat – 87,2 százalék gondolkodik így. A megkérdezettek felénél ez a félelem a legkifejezettebb. A polgárok 85 százaléka retteg az életszínvonal csökkenésétől, 84,3 százalékot a korrupció erősödése is aggaszt. Az ankétban részt vevők több mint egynegyede továbbra is fél attól, hogy elűzik majd lakhelyükről.
A polgárok 99,4 százaléka ismeri Boris Tadić államfő nevét, 76,6 százalék a kormányfő nevét is helyesen (3 százalék helytelenül) írta be a kérdőívbe. A megkérdezettek háromnegyede előtt Bojan Pajtić neve sem idegen, a többiek viszont nem hallottak róla, vagy azt hiszik, hogy valaki más a tartományi kormányfő. Az újvidéki polgármester esetében is hasonlóak a mutatók, ugyanakkor a kutatásból kiderült, hogy a Tartományi Képviselőház elnökének nevét csupán a polgárok 24 százaléka ismeri, 67,3 nem tudja, hogy ki tölti be ezt a funkciót. A városi parlament elnökének neve még ismeretlenebb, Aleksandar Jovanović nevét csak 20,2 százalék írta be helyesen a kérdőívbe.
A megkérdezettekkel politikusaink munkáját is véleményeztették (az 1–5 skálán), Pajtić kormányfő 2,95-ös, Igor Pavličić polgármester 2,87-es, Tadić államfő 2,72-es, Jovanović városi képviselő-testületi elnök és Egeresi Sándor tartományi képviselőházi elnök egyaránt 2,58-as, Mirko Cvetković kormányfő pedig 2,06-os átlagosztályzatot kapott. Pavličić polgármester munkájára a megkérdezettek 22 százalékának semmi kifogás sincs, 6,8 százalék azt kifogásolja, hogy nem ért a munkájához, tapasztalatlan és bábként kezelik. 6,3 százalék szerint bűnöző és lop. Az önkormányzat sikerei közül 26,1 százalék az újvidéki infrastruktúra, az utcák és sugárutak, a sétány kiépítését emeli ki, 8,4 százalék szerint a város szépítése, kivilágítása, az épületek újjáépítése városvezetőink legnagyobb eredménye.
A megkérdezettek szerint Újvidék legnagyobb problémája a korrupció és a bűnözés jelenléte, ezt követi a közlekedés és a parkolóhelyek hiánya jelentette gond. A sorban az alacsony életszínvonal, az alacsony bérek, és a szociális veszélyeztetettség következik...
Hatvannyolc százalék szerint a közműszolgáltatások közül az áramellátás működik legjobban Újvidéken, a városi piacok működését a megkérdezettek 53 százaléka tette a lista első helyére. Ezt követi az Újvidéki Vásár, a városi közlekedés, a Városi Kertészet, a szemétkihordás, a vízszolgáltatás, az Informatika közvállalat, a távfűtés, az óvodák... Akárcsak a korábbi években, a lista legaljára a városi ügyfélfogadó (tolóablakos) szolgálatok kerültek, a megkérdezettek csupán 11 százaléka van pozitív véleménnyel ezekről, 39 százalék szerint ezek nagyon rosszul működnek. Hasonló a véleménymegoszlás a Parking servis közvállalat és a Urbanisztikai Intézet esetében is.
Ha a megkérdezetteknek „hatalmuk” lenne, először a munkanélküliség, a munkások elbocsátásának problémájára keresnének megoldást, ezt követően a korrupcióval számolnának le, a problémamegoldási lista harmadik helyére az életszínvonal, a bérek, nyugdíjak növelése került. A nemzetek közti megértés erősítése, a tolerancia növelése a lista legaljára került 0,3 százalékkal.
A kutatásból kiderült az is, hogy polgártársaink 43,8 százaléka szerint Vajdaság státusa úgy jó, ahogy van, nem változtatnának rajta. 16,8 százalék visszaállítaná az 1974. utáni autonómiát, 15,9 százalék attól kevesebb, de a mostaninál több önállóságot adna a tartománynak. 6 százalék beszüntetne mindenfajta önállóságot, 5,3 százalék külön államként szeretné látni Vajdaságot.
Ha a hét végén választásokat tartanának, a polgárok 47,4 százaléka biztos elmenne szavazni, 17,6 százalék egész biztosan nem szavazna. Tavaly télen a „biztos szavazok” válaszok aránya 40,3 százalék volt. Polgármesternek ismét Igor Pavličićot választanák, 20,5 százalék karikázná be a nevét, Maja Gojković 7,2 százalékkal a második helyre került, őt követi Nenad Čanak 6,7 százalékkal. Az országelnök vagy Boris Tadić (25,7 százalék) vagy Tomislav Nikolić (22,2 százalék) lenne. Čedomir Jovanović 7,1 százalékkal a harmadik elnökesélyes, Vojislav Šešelj 5,6 százalékkal a negyedik, őt követi Dačić 4,5, majd Čanak 4,4 százalékkal.
Az újvidékiek 60,4 százaléka szeretné Szerbiát az Európai Unióban látni, 58,9 százalék továbbra is ellenzi a NATO-csatlakozást, ellenben a Békepartnerséghez történő közeledést 58 százalék helyesnek tartja. Az EU-csatlakozás támogatása 2003-ban volt a legkifejezettebb, akkor a megkérdezettek 79 százaléka vélekedett pozitívan a csatlakozásról, számarányuk azóta szinte évről évre csökken.
A legnépszerűbb hazai politikus Bojan Pajtić kormányfő, a megkérdezettek 44 százaléka szimpatizál vele, 28 százalékának ellenszenves. Rajta kívül még Rasim Ljajić, Vuk Jeremić és Dragan Đilas esetében billen a mutató inkább a rokonszenvezés, mintsem az ellenszenv irányába. Dimitrij Medvegyev orosz elnök iránt a megkérdezettek 56 százaléka táplál barátságos érzéseket, 12 százalék negatív véleménnyel van róla.
A legkedveltebb újvidéki rádió az S radio 15,2 százalékkal, a 021-es rádió 7,8 százalékkal a második helyre került. A megkérdezettek 22,8 százaléka a Prva tévécsatornát kíséri, az SZRT műsorait 21,8 százalék nézi legszívesebben, a Pink az idén 12,3 százalék népszerűségi mutatóval a 3. helyen végzett. A székvárosban a legolvasottabb napilapok a Blic (16,9 százalék), a Dnevnik (10,8), 24 óra (11,5), Večernje novosti és a Kurir egyaránt 7,7 százalékkal. A Magyar Szó 0,6 százalékkal a lista 12. helyére került, a Danas és a Sport napilapok közé. Legnépszerűbb hetilap a Blic Žena, a megkérdezettek 5,6 százaléka olvassa.



A megkérdezettek szerint tehát Đorđe Balašević énekes, nótaszerző továbbra is a legsikeresebb újvidéki polgár, a legsikeresebb újvidéki művész kategóriájában is ő vitte el a pálmát. A legnépszerűbb művész kategóriában Nataša Bekvalac és Mira Banjac követik. Bojan Pajtić kormányfő siker tekintetében a második helyre került a polgárok kategóriájában, őt követi Miodrag Kostić mágnás. Pajtić a legsikeresebb politikus, a megkérdezettek egynegyede vélekedik így, őt követi Igor Pavličić 15,9, majd Nenead Čanak 13,7 százalékkal. A legsikeresebb üzletemberként a polgárok Petar Matijevićet nevezték meg, a vállalatok mezőnyében a Szerbiai Kőolajipari Vállalat győzött (a Matijević húsipari cég a második, az Aleksandar gradnja építőipari vállalat pedig a harmadik helyen végzett). Andrija Gerić röplabdázó az év legsikeresebb sportolója, a legsikeresebb sportklub a Vojvodina focicsapata. Bora Otić műsorvezető az év újságírója, az Exit fesztivál pedig – meggyőző fölénnyel – az év legsikeresebb eseménye címet érdemelte ki.