A Kisebbségi és Helyi Médiafejlesztési Központ kétnapos képzést tart a kisebbségi média szerkesztői és igazgatói, valamint tudósítói és újságírói számára. A tanácskozást székházunk nemrégiben kialakított, új tanácstermében tartják. Csütörtökön Nataša Heror, a Kisebbségi és Helyi Médiafejlesztési Központ elnöke köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy a képzés elsődleges célja a helyi, kisebbségi média szakmai színvonalának és fenntarthatóságának javítása.
– Szeretnénk mélyreható ismereteket nyújtani a kortárs újságírás kulcsfontosságú aspektusairól digitális korunkban. Előadásokat tartunk az integrált szerkesztőségről, a mobil újságírásról, a mesterséges intelligencia szerkesztőségekben való alkalmazásáról, és szó esik a marketingről és a reklámozási módszerekről is. Maga a média gyorsan változik, ezért tudásunk és eszközeink folyamatos bővítése elengedhetetlen a sikeres munkához – fogalmazott Nataša Heror.
Az első napon Pavle Zlatić, az IREX Serbia Media projekt digitális vezetője tartott előadást az integrált hírszerkesztőség kialakításáról. Bemutatta a résztvevőknek, hogy milyen módon tudnak létrehozni és fenntartani integrált hírszerkesztőséget a leghatékonyabb módon. Szó esett az online tartalom előállításáról, illetve a multimédiás tartalmakról.
Vladimira Dorčova Valtner, a kétnyelvű, szlovák–szerb Storyteller portál szerkesztője a mobilújságírásról beszélt.
– Fontosnak tartom a témát. Megpróbáltam röviden összefoglalni néhány alapelvet annak érdekében, hogy a nemzeti közösségek nyelvén tudósítók a lehető legjobban tudják alkalmazni a mobil újságírást napi munkavégzésük során. Főleg a fiatal közönség miatt tartom fontosnak az újságírásnak ezt a típusát – emelte ki az előadó.
Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője szerint az ilyen összejövetelek azért is fontosak, mert találkozni tudnak a kisebbségi média munkatársai.
– Találkozunk, véleményt cserélhetünk a többi, kisebbségi médiaházban dolgozókkal. Elmondjuk egymásnak a tapasztalatainkat, és kapcsolatokat teremtünk. Azt gondolom, hogy ha összedolgozunk, akkor jobban tudunk egymásról is tájékoztatni. A kisebbségi médiának egyfajta hídszerepe is van, hiszen összeköttetést képez a többségi és kisebbségi nemzetek között. Számunkra még ennél is fontosabb, a kezdetektől fogva az a dolgunk, hogy a vajdasági magyarságot tájékoztassuk mindarról, ami itt történik – mondta a főszerkesztő.
A képzés előadói ma a digitális tartalmak elemzésére, valamint a reklámozásra, marketingre fektetik a hangsúlyt. A cikkünkhöz tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele