2024. december 22., vasárnap

Anyanyelvünkről mint értékről

Nyelvi továbbképzés újságíróknak

Pénteken kezdődött meg a Vajdasági Anyanyelvi Akadémia elnevezésű képzés második része a Vajdasági RTV székházában. A kétnapos, újságíróknak szóló képzés előadásit ezúttal is az Anyanyelvápolók Szövetsége által felkért szakemberek tartják meg. Az esemény megnyitóján Nyiri Péter, a Magyar Nyelv Múzeumának vezetője és az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket.

– A bemutatás, illetve rámutatás azért fontos, mert nem pusztán az a célunk, hogy bemutassuk az anyanyelvet – arra vannak a leíró nyelvtanok, a nyelvtankönyvek – hanem az is, hogy felmutassuk értékként. Nem olyan egyértelmű ez a mai világban, de ezt a hitvallást meg kell tennünk, erősíteni a nemzeti azonosságtudatot. Nagyon sok rendezvényünk, ismeretterjesztő előadásunk és kiadványunk van, amelyeknek nem csak az a célja, hogy összetartsa, hanem hogy megtartsa a magyarságot a határon túl is – fogalmazott Nyiri Péter

A megnyitót követően Pomozi Péter nyelvész tartott plenáris előadást.

 – Másodszor veszek részt a Vajdasági Anyanyelvi Akadémián, és most arról lesz szó, hogy milyen újabb nyelvi és nyelvpolitikai folyamatok vannak a Kárpát-medencében a magyar nyelvterületen. Január óta három népszámlálás eredménye is ismeretes, a romániai, a szlovákiai és a szerbiai. Ezek alapján a média is új helyzetben van, mint ahogy a nyelvészek is új helyzetben vannak, az új helyzetre pedig új válaszokat kell adni, hiszen eleve új kérdések is vannak – mondta.

Máriás Endre, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének elnöke szerint rendkívül fontos, hogy minél több olyan lehetőséget biztosítsanak a kollégáknak, amelyek révén a személyes fejlődésük mellett a médiumokban folyó munka színvonalának növeléséhez is hozzájárulhatnak.

–  Ezúttal is viszonylag sokan jelentkeztek a képzésre, ami arra enged következtetni, hogy a vajdasági magyar média munkatársai között igenis szép számban vannak olyanok, akik felismerik a folyamatos fejlődés fontosságát és ezáltal annak a felelősségét is, hogy az, amit kimondanak vagy leírnak, illetve az, ahogyan mindezt megteszik, az egész közösség számára példaként szolgál. Ezért a nyelvhelyesség és általában a nyelvhasználat legaktuálisabb kérdéseivel kapcsolatos szakmai továbbképzéseknek olyan kisebbségi léthelyzetben, mint amilyenben mi élünk, hatványozottan nagy jelentősége van – tette hozzá.

Az Anyanyelvápolók Szövetsége, az Újvidéki Rádió magyar szerkesztősége és a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete szervezésében megtartott, kétnapos képzés a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával valósult meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele