2024. december 20., péntek

Békeláng lapunk székházában

A cikkhez képgaléria tartozik.

Megérkezett a betlehemi békeláng a Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházába is. A lángot a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség már több mint húsz éve eljuttatja Vajdaság különböző pontjaira.

A csütörtöki alkalmi lángfogadó ünnepségünkön részt vettek a szerkesztőség, a nyomda és a szakszolgálat munkatársai is. A láng a béke hírnöke, hiszen Betlehemben Jézus születésekor az angyalok énekükben békességet kívántak minden embernek. Isten szeretetének és békéjének üzenetét hordozza, a gyertyával gyertyát gyújtva, embertől emberig békét továbbít.

A Vajdasági Magyar Cserkészszövetség nevében Varga Norbert hozta el a betlehemi békelángot székházunkba, és átadta annak üzenetét is:

– A betlehemi láng története a XI. századig nyúlik vissza, amikor II. Orbán pápa felhívására az olaszországi Firenzéből fiatal lovagok csoportja Jeruzsálembe ment azzal a céllal, hogy a reményt jelképező békelángot elhozza városuk lakosainak. A lovagok visszatérését a pápa már nem élte meg, ugyanis három évvel később, 1099-ben, épp karácsony előtt érkeztek csak vissza Firenzébe, az út viszontagságaitól megtörve. A békelángot a helyi katedrálisban helyezték el, az emberek innen vitték tovább saját otthonaikba. Ez volt a középkor első és egyben utolsó békalángja, amelyet egyenesen Krisztus szülőhelyéről hoztak – mondta el a cserkész.

Erdődi Edvina igazgatónőhöz és a Magyar Szó Lapkiadó Kft. munkaközösségéhez is eljutott a láng (Fotó: Ótos András felvétele)

Erdődi Edvina igazgatónőhöz és a Magyar Szó Lapkiadó Kft. munkaközösségéhez is eljutott a láng (Fotó: Ótos András felvétele)

A betlehemi békeláng újkori története Ausztriában kezdődött 1986-ban. Valójában nem a cserkészek indították újra útjára, akik azóta is az egész világot terjesztik, hanem Linz város egyik televíziós karácsonyi műsorának alkotói, akik ezzel próbálták felhívni az emberek figyelmét a sérült gyerekek megsegítésére szervezett rendezvényre.

– 1989 karácsonyán a hagyományt a helybeli cserkészek folytatták, akik a lángot a posztkommunista országokba is elvitték. Azóta évről évre Bécsből, a cserkészek kíséretében rendszerint egy-egy gyermek indul Jeruzsálembe, Jézus születésének helyszínére, hogy a jászol helyén épült templomban, a Születés Bazilikában lévő örökmécsesből lángot vegyen, azután pedig lámpásba zárva hozzák repülőgépen Bécsbe. A koronavírus-járvány időszakában is megvalósult a békeláng átadása oly módon, hogy az osztrák cserkészektől Hegyeshalmon vettük át a lángot a határkőnél. A betlehemi láng szállítása speciális lámpákkal és örökmécsesekkel történik, a legváltozatosabb módon, kézről kézre adják a cserkészek, hogy elvigyék otthonaikba a Kárpát-medence több településén, hogy ott karácsonyig folyamatosan égjen. Kiemelném, hogy az idén harmadik alkalommal nemcsak a Kárpát-medencében, hanem a Külföldi Magyar Cserkészszövetség is átadja a lángot, Amerikában.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

A betlehemi békelángot New Yorkban, New Brunswickban, Clevelandben is továbbítják a cserkészek. A diaszpórában is egyre több csapat kapcsolódik be, a háborús helyzet miatt az idén nem tudták Betlehemből elhozni a lángot, így a tavaly óta őrzött láng került átadasra. A 9 éves Matthias Secklehner vette át a betlehemi békelángot a christkindli zarándoktemplomban, Betlehem testvérvárosában, és adta át Bécsben, a Fogadalmi templomban a cserkészküldöttségnek. A magyar cserkészdelegáció 163 fővel, köztük hét vajdasági cserkésszel, képviseltette magát az eseményen. A betlehemi láng elsősorban arra emlékeztet, hogy Isten egykor emberré lett, és ma is közel van hozzánk, szeret minket. Ugyanakkor a láng a béke hírnöke is, hiszen Bethlemben, Jézus születésekor az angyalok énekükben békességet kívántak minden embernek. A láng tehát Isten szeretetének és békéjének üzenetét hordozza. Cserkészszövetségeink feladata, hogy hirdessék a láng fontosságát, gyertyával gyertyát gyújtva, és a lángot továbbítva azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbítani. Az összetartozás, a biztonság, a kölcsönös bizalom és a szeretet jele ez a láng – emlékeztetett alkalmi beszédében Varga Norbert.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Megérkezett a betlehemi békeláng a Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházába is (Fotó: Ótos András felvétele)