A Városi Vízművek Közvállalatból a múlt hét végén ismételten közölték: Azért léptek fel vízellátási gondok a városban, mert a Duna vízszintje rendkívül alacsony, ennél fogva a talajvíz, illetve a mélyebb, víztároló rétegek szintje, azaz nyomása is alacsony. Újvidéken a csápos kutakból (nálunk Leo Ranney feltaláló neve után „reni” kutaknak nevezik őket) nyerik a nyers vizet. A Vízművekben úgy döntöttek, hogy éjjelente korlátozzák a nyomást annak érdekében, hogy a tárolók megteljenek, és hogy napközben ne legyen gond. Ilyenkor télen a kutak tervezett felújításába is belekezdenek, így a vízkiaknázó rendszer már eleve nem működhet teljes kapacitással. A korlátozás éjfél és hajnali 4 óra között esedékes, a közvállalatból felkérik a polgárokat, hogy bánjanak csínján az ivóvízzel, használják azt észszerűen!
Emlékeztetnek arra, hogy folyamatosan újítják, javítják és bővítik a rendszert, az elmúlt két évben a Városi Vízművek megbízásából három, Duna-parti vízlelőhelyen új csápokat nyomtak le mélyen a földbe. További három kút ilyen fajta feljavítása folyamatban van, az említett beruházás értéke 430 millió dinár. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a vízellátás stabil maradjon, és hogy legyen elegendő ivóvíz mindenki számára.
Éjjelente tehát nincs, és még egy ideig nem is lesz víz a csapokban. Legalábbis az alacsony épületekben és a családi házakban. Piroson már hetek óta éjszakánként egyáltalán nincs víz. Eleinte csak hétköznapokon voltak szárazak a csapok, most viszont már hétvégenként sincs ivóvizük. Piros település néhány méterrel a város szintje felett épült ki, ami azt jelenti, hogy ha valami miatt csökken a nyomás a rendszerben, az ottani háztartások maradnak először víz nélkül. Benn, a városban legfeljebb a nagy (öt emeletnél magasabb) épületek lakói nem panaszkodnak, ugyanis az épületekbe szerelt hidrofortelepek kazánjaiba általában van néhány köbméter víz tárolva, ami a kis nyomás mellett is előbb-utóbb összegyűlik. Így éjjelente, amikor a fogyasztás egyébként is kicsi, elegendőnek bizonyul egy-két kézmosáshoz, WC öblítéséhez.
HÖRÖG, BUGYBORÉKOL A VÍZMELEGÍTŐ
„Morogva” forral a bojler, ha nincs tele vízzel. Különösen nagy a veszély akkor, amikor csak nagyon kevés víz van benne, ha valami miatt kifolyik. A vízkazánrobbanás tekintetében az 1/4-es, 1/3-os telítettség a legveszélyesebb, ugyanis ebben az esetben hatalmas mennyiségű, túlnyomású gőz keletkezésére nyílik lehetőség. Ez azonban – szerencsére – csak rendkívül ritka, szerencsétlen egybeesések következménye lehet. A vízmelegítőkben két hőkapcsoló (termosztát) és egy biztonsági szelep „ügyel” arra, hogy ez ne történhessen meg. Ha ezeket „áthidaljuk” vagy „kiiktatjuk”, akkor bizony a bojler valószínűleg „átrepül” a szomszédhoz. Legyünk elővigyázatosak, vízkorlátozás idején nem kell feltétlenül bekapcsolva hagyni a vízmelegítőt.
ÖSSZEESKÜVÉS?
Nulla közeli vízállás az újvidéki vízmércén 2011. december 1-jén. A vízellátás akkor nem akadozott. Hétfőn, január 13-án az újvidéki
vízmércén +165 cm volt a vízállás, és mégis vízellátási gondok vannak. Összeesküvés? Majd eljátszadozok a gondolattal, a vízhiány
úgy sem szűnik meg egyhamar.
Nyitókép: A Vízművekben úgy döntöttek, hogy éjjelente korlátozzák a nyomást annak érdekében, hogy a tárolók megteljenek, és hogy napközben ne legyen gond (Fotó: Dávid Csilla felvétele)