2025. február 12., szerda

Továbbra sincs víz éjjelente

A tavaly november óta szinte mindennapossá vált éjjeli vízkorlátozások miatt egyre jobban méltatlankodnak a polgárok. Mivel azonban a lakóknak csak egy kisebb csoportját érintik, azokat, akik éjjelente mosnak-főznek, a gond mértéke még mindig nem érte el azt a kritikus pontot, amely az újságok címoldalára lendítené.  

A Városi Vízművek Közvállalatból többször is közölték már, hogy a vízellátási problémák az miatt léptek fel, hogy a Duna vízszintje rendkívül alacsony, ennélfogva a talajvíz, illetve a mélyebb víztároló rétegek szintje, nyomása is túl alacsony. Újvidéken csápos kutakból (nálunk Leo Ranney feltaláló neve után „reni” kutaknak nevezik őket) nyerik a nyers vizet, a vízművekben úgy döntöttek, hogy éjjelente korlátozzák a nyomást annak érdekében, hogy a víztárolók éjjel megtelhessenek, így napközben jusson elegendő víz mindenkinek.

Nulla közeli vízállás az újvidéki vízmércén 2011. december 1-jén. A vízellátás akkor nem akadozott. Tegnap, február 11-én az újvidéki vízmércén +165 cm volt a vízállás, a vízellátási gondok változatlanok és megoldatlanok az elmúlt néhány hónapban (Fotó: Buzás Mihály felvétele)

Nulla közeli vízállás az újvidéki vízmércén 2011. december 1-jén. A vízellátás akkor nem akadozott. Tegnap, február 11-én az újvidéki vízmércén +165 cm volt a vízállás, a vízellátási gondok változatlanok és megoldatlanok az elmúlt néhány hónapban (Fotó: Buzás Mihály felvétele)

Azok, akik nem értenek egyet a hivatalos magyarázattal, azt állítják, hogy egy ilyen jellegű, a talajvíz hiányára „fogható” probléma nem húzódhat el hónapokig, semmilyen körülmények között. Szerintük inkább arról van szó, hogy az ivóvízgyártási és -forgalmazási kapacitások szűkösek, és hogy az illetékesek egyszerűen nem képesek elegendő vizet juttatni a rendszerbe. A hivatalos közlemény szerint a rendszer jelenleg másodpercenként egy köbméternyi ivóvizet képes biztosítani a város számára, ez azonban – talajvízállástól függetlenül – elégtelennek bizonyul a város méreteinek függvényében. Állítólag 1400 liter vízre lenne szükség másodpercenként ahhoz, hogy a víz éjjel-nappal folyhasson a csapból, de az imént említett 1000 l/s a mostani rendszer csúcsteljesítménye. Felvetődik a kérdés, hogy amennyiben valóban ez a tényállás, milyen helyzet alakul ki, amikor felmelegszik az időjárás, a vízfogyasztás pedig ugrásszerűen megnő?

A Városi Vízművek Közvállalatban nem tartanak nyári vízhiánytól, azt mondják, hogy ilyenkor, télen kezdenek bele a kutak tervezett felújításába, így a vízkiaknázó rendszer már eleve nem működhet teljes kapacitással.

A korlátozások éjfél és hajnali 4 óra között esedékesek, a közvállalatból arra kérik a polgárokat, hogy bánjanak csínján az ivóvízzel, használják azt észszerűen! Egyelőre tehát csak éjjelente nincs víz és még egy ideig nem is lesz. Legalábbis az alacsony épületekben és a családi házakban, ahol nincs vízgyűjtő vízpumpa beszerelve. Ez azt jelenti, hogy az 5 emeletnél magasabb épületek lakói általában nem panaszkodnak, ugyanis az épületekbe szerelt hidrofortelepek kazánjaiban általában van néhány köbméter víz tárolva, amely mennyiség éjjelre, az alacsony fogyasztás időszakára legtöbbször elegendőnek bizonyul.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A vízcsapok, ha megnyitják őket, készségesen engedik magukból a vizet – ez egy modern város ismérve (Fotó: Dávid Csilla felvétele)