2024. augusztus 12., hétfő

Zentán járt a regatta

Mintegy kétszáz résztvevővel és hetvennyolc vízi járművel érkeztek

Gyermekkoromban és még a vérzivataros kilencvenes években is hatalmas érdeklődés fogadta a folyami regatta Zentára érkezését. A város lakóinak jó része a Tisza-parti sétányra özönlött, hogy megcsodálja azokat a vállalkozó kedvű hajósokat, csónaktulajdonosokat, akik útjuk során az észak-bácskai kisvárosban is megálltak. Voltak olyan évek, amikor motorcsónakversenyeket és koncerteket is rendeztek a regatta állomásain. Igazi népmulatság kerekedett a tiszai hajósok érkezéséből akkoriban. A gazdasági válság és a háború legsötétebb éveiben azonban ennek a hagyománynak is vége szakadt, s csak néhány évvel ezelőtt elevenítették fel újra a szerbiai hajó- és csónaktulajdonosok legnagyobb folyami túráját.

A hajósok összesen 420 kilométert tesznek meg

A hajósok összesen 420 kilométert tesznek meg

A regatta idei résztvevői csütörtökön, a kora délutáni órákban érkeztek Zentára, és kötöttek ki a folyó város alatti szakaszán. A gesztenyefák oltalmában lévő sétány alatt különböző nagyságú hajók és csónakok horgonyoztak le, némelyik első látásra nem is tűnt akkorának, mint amekkora valójában. A regatta egy 14 méteres zászlóshajóval, a Tisza elnevezésű folyami vitorláshajóval az élen több száz kilométert tett meg Ópázovától a Dunán, a Temesen, a Begán, a Duna–Tisza–Duna-csatornán hajózva.

A negyedik alkalommal megrendezett folyami ökológiai karaván elsődleges célja a hajózási turizmus népszerűsítése és fejlesztése – nyilatkozta napilapunknak Saša Tabaković, a regatta fő szervezője, aki számára a Zentára érkezés különösen nagy örömöt jelentett, ugyanis tizennyolc évvel ezelőtt itt volt katona, s már akkor nagyon megtetszett neki a Tisza-parti város.

Tabaković kiemelte, hogy a regatta résztvevői az idegenforgalmi célok mellett a szerbiai folyók környezetvédelmi jelentőségére is rá szeretnének mutatni, és azt is elmondta, hogy a hajótulajdonosok számára a legnagyobb gondot továbbra is a megfelelő kikötőhelyek hiánya jelenti, így a regatta által érintett településeken sem volt könnyű megfelelő helyet találni a hajók kikötéséhez.

A július 28-án Ópázováról elrajtolt hajóstúrán 78 különböző nagyságú és meghajtású vízi járművel mintegy kétszázan vesznek részt. A hajósokat egy műszaki személyzet is kíséri, hogy az esetleges meghibásodásokat el tudják hárítani, valamint egy orvos is velük van.

A regatta résztvevői Zenta nevezetességeit is megtekintették, este pedig a város bluesszentélyében, a Mojo klubban kapcsolódtak ki. Tabaković elmondta, hogy a hajósok lényegében egész évben vízen vannak, s nemegyszer megtörténik, hogy többen a túrát követően is ellátogatnak azokra a településekre, ahol a regattával egy kis időt eltöltöttek. A folyami regatta során a hajósok összesen 420 kilométert tesznek meg.

A túra résztvevői tegnap reggel Magyarkanizsára indultak, ahol úgyszintén egy napot töltenek el, majd többen közülük Szegedig is felhajóznak. A visszafelé vezető úton a hétvégét Magyarkanizsán eltöltők ismét csatlakoznak a folyami flottához, és Törökkanizsára, innen pedig Aradacig hajóznak le, ahol hivatalosan véget ér az idei regatta.