2024. november 21., csütörtök

A fafaragás és a festészet bűvöletében

Zentán ismét alkotótábort tartottak a Mákos üdülőtelepen

A gyermekek kacajától, kopácsolástól és motorosfűrészek zúgásától volt hangos szombaton a zentai Mákos üdülőtelep egyik szeglete, ugyanis a Zentai Interkulturális Központ több helybeli és vidéki egyesület közreműködésével megtartotta hagyományos fafaragó- és alkotótáborát. Miközben a farönkökbe életet és lelket lehelő fafaragómesterek ezúttal is a zentai csata jegyében készítették el alkotásaikat, addig a rendezvényt szervező civil szervezet és a Rozetta Kézműves Társaság aktivistái a legkisebbek számára rendeztek különféle kézműves- és képzőművészeti foglalkozásokat. A foglalkozások közötti szünetekben legkisebbek az Arcus Íjászklub közreműködésével az íjászatot is kipróbálhatták, az óbecsei Sólyom Hagyományőrző Egyesület jóvoltából pedig lovagolhattak, és játékos megmérettetéseken vehettek részt. A táborba a csókai Paletta Képzőművészeti Egyesület tagjai is ellátogattak.
– A Zentai Interkulturális Központ alapító tagjai körében még a koronavírus-járvány ideje alatt merült fel, hogy nem engedik meg maguknak a bezártság okozta eltunyulást és fásultságot, és nem hagyják, hogy a külső hatások befolyásolják a környezetükben élők, köztük a gyermekek hangulatát. Ezért eldöntöttük, hogy saját erőből különböző foglalkozásokat szervezünk – mesélte Bővíz Szilárd, a tábort szervező civil szervezet vezetője. – Az elmúlt négy év alatt festészettel, fafaragással és más kézműves-foglalkozásokkal is előrukkoltunk, emellett lovászokat és középkori hagyományőrzőket is elhívtunk. Arra törekedtünk, hogy minél változatosabb témaköröket mutassunk be a gyermekeknek és az érdeklődőknek. A civil szervezetnek japán tagjai is vannak, ezért Ismerjük meg Japánt! címmel szeptemberben előadás-sorozatot szervezünk a klubhelyiségünkben Zentán. Mi az ott élőkkel, illetve az onnan elszármazottakkal szemben egészen más szemmel látjuk ezt a távol-keleti országot, ezért ők mélyebben be tudják mutatni a kultúrájukat, a gasztronómiájukat és az életvitelüket – jegyezte meg a szervezet vezetője.
Puskás Ferenc fafaragómester, a Zentai Interkulturális Központ egyik oszlopos tagja elmondta, a tábor helyszínén a zentai csatához kötődő szoborparkot szeretnének kialakítani. A férfi a kilencvenes évek derekától foglalkozik fafaragással, több hazai, magyar- és horvátországi fafaragótábor munkájában rendszeresen részt vesz. A civil szervezet elképzelései között ezért szerepel, hogy a tábornak helyet adó helyszínt úgy kiépítsék, hogy hazai és külföldi alkotókat tudjanak fogadni és elszállásolni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele