2024. november 26., kedd

Felveszi-e a magyar állampolgárságot?

ADÁN ÉS MOHOLON KÉRDEZTÜK

Ódri Tamás falugazdász: –Nem az elsők között fogom kérelmezni, de amint gördülékennyé válik az igénylés, felveszem a magyar állampolgárságot. Számomra ez a lehetőség sebtapasz a kettős állampolgárságról szóló sikertelen decemberi népszavazás után. Elsősorban érzelmi kötődésem van a magyar állampolgársághoz, miután már a szerb útlevéllel is gond nélkül utazhatok az Európai Unióba, hiszen a vízumliberalizáció eredményeként átjárhatóbbá váltak a határok.

Mészáros Enikő óvónő: –Szeretném felvenni a magyar állampolgárságot a férjemmel és négy gyerekemmel együtt. Ez nemcsak érzelmi kötődést jelent számomra, hanem gyakorlati haszna is van, könnyebben utazhatunk külföldre, bár az utóbbi időben ezt a szerb útlevéllel megtehetjük. Örülnék, ha a magyar állampolgárság nemcsak formaság lenne, hanem nagycsaládosként járnának azok a kedvezményeik is, mint az anyaországiaknak. Ezekkel nem visszaélni szeretnék, hanem szülőföldemen megmaradni magyarnak.

Sörös Róbert hivatalnok: –Természetesen felveszem a magyar állampolgárságot. Ez Trianon után ugyan nem sokat segít, de általa talán egységesebbé válik a magyarság a világban. Ezért aki csak teheti, vegye fel a magyar állampolgárságot. Remélem, ezek után az anyaországi lakosság egésze tudomásul veszi, hogy a határon túl is élnek magyarok, akik a nemzet részei, és önhibájukon kívül, Trianon következményeként szakítottak el őket a hazájuktól.

Sóti Ernő hivatalnok: –Eddig is magyarnak éreztem magam, de ha lehetőségem nyílik rá, akkor felveszem a magyar állampolgárságot. Ennek elsősorban érzelmi oka van, mert ez az egyetemes magyar nemzethez való tartozásomat erősíti meg. A határokról nincs jó véleményen, mert a történelem során a határok ide-oda tologatása csak gondot okozott. Jó példa erre a magyarság esetében Trianon. Ezért nagyon várom a határok teljes átjárhatóságát, illetve megszűnését.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás