2024. november 26., kedd

Felmérés után bekamerázás

Az adai Műszaki Iskolában térfigyelő kamerákat szereltek fel a diákok és a tanárok biztonságának növelése végett
A rongálásbiztos térfigyelő kamera (Fotó: Csincsik Zsolt)

Az intézményben 13 éjjel-nappal „látó”, rongálásbiztos térfigyelő kamerát szereltek fel a bejárati ajtóknál, a folyosókon és az udvaron. Miklós Nándor igazgató elmondta, a tanulók és a tanárok biztonsága érdekében, a rongálások és lopások megakadályozása, valamint a dohányzás felszámolása miatt szerelték fel a berendezéseket. Tették ezt a szülők tanácsa és a rendőrség javaslatára. Az igazgató reméli, hogy már a kamerák megléte is visszatartó erőt jelent. Jóllehet az iskolában korábban sem volt példa nagyobb bűncselekményre, de azt szeretné, ha ez a jövőben is így maradna:

Egyre több iskolában figyelhetők meg az erőszak jelei, fizikai és verbális erőszak, a rongálás, a megszégyenítés és a szabályellenes magatartás, továbbá a dohányzás, az alkohol- és kábítószer-fogyasztás, de gyakoriak az értéktárgy- és mobiltelefon-lopások is. A 2008/09-es tanévben az iskolában felmérést végeztünk, amely a személyi biztonságra vonatkozott – magyarázta az iskolaigazgató.

A felmérés eredményei szerint az intézménybe 497 tanuló jár (közülük 460-an magyar nyelven tanulnak), valamint 59 tanár dolgozik. A kérdőíves vizsgálatban a diákok 85 százaléka vett részt. A kapott eredmények szerint az iskola diákjainak 39 százalékával szemben már elkövettek valamilyen erőszakot. Az áldozatok aránya magasabb az alsó évfolyamok (15–16 évesek) diákjai körében, mint a felső évfolyamok tanulói esetében (18–19 évesek). Legnagyobb arányban a verbális és fizikai erőszakot alkalmazzák az agresszorok. Az áldozatok 56 százaléka az iskolát jelölte meg az ellene elkövetett erőszak helyszíneként. A válaszok alapján az iskola leginkább veszélyes területei az erőszak előfordulása szempontjából: a folyosók (37%), az iskolaudvar (23%), az iskola körüli területek (11%). A diákok 26 százaléka javasolta az erőszakos viselkedések előfordulásának csökkentésére a felügyelet szigorítását, melybe beletartozott a térfigyelő kamerák alkalmazása is. A tanárok az órák közötti szünetekben felügyelik a folyosókat és az iskolaudvart, de ez sajnos nem minden esetben garantálja a biztonságot. A térfigyelő kamerákkal szeretnék megnövelni a diákok és a tanárok biztonságát is.

Szigorúan megfigyelt területté vált az adai középiskola

A felmérés alapján meghatároztuk a veszélyes helyeket, ahova kamerákat szereltünk fel, amelyek folyamatosan, éjjel-nappal működnek. A felvételekbe olykor az igazgató, az igazgatóhelyettes és az ügyeletes tanár tekint bele, de senki nem figyeli ezeket folyamatosan. Azonban ha szükséges, akkor bármikor visszajátszhatjuk. Illetve lehetséges akár az informatikai hálózaton, akár interneten keresztül beletekinteni a felvételekbe. Természetesen csak felhasználói névvel és jelszóval lehet belépni a rendszerbe, amelyet az az iskola számítástechnikai tanárai fognak működtetni – mondta Miklós Nándor.

A térfigyelő kamerák vásárlását a Szülőföld Alap egymillió forinttal támogatta a Térfigyelő kamerákkal az erőszakmentes, biztonságos iskoláért elnevezésű pályázat alapján. A költségekhez hozzájárultak az adai és a moholi helyi közösségek is, tudtuk meg az igazgatótól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás