Érthető módon igencsak felkorbácsolta a kedélyeket a zentai közigazgatásban végrehajtandó létszámleépítés és új munkaköri leírás időszerűvé vált témája. Elsősorban persze az érintettek körében, de ugyanúgy a helyi közvéleményben is. Miért van erre szükség, hogyan zajlik le a folyamat, honnan hová szeretne ezzel eljutni a helyi önkormányzat és nem utolsósorban: hányan kapnak végül felmondást és milyen mércék alapján? A számos felmerülő kérdésre a válaszokat Szarvák Baráti Eriká tól, a zentai közigazgatási hivatal vezetőjétől kértük.
• Mennyien dolgoznak jelenleg a zentai közigazgatási hivatalban?
– Összesen 102-en. Ez tavaly decemberi adat, azt az állapotot kellett ugyanis kiindulópontnak vennünk, ami a vonatkozó törvény (törvény a helyi közigazgatásban foglalkoztatottak maximális számának megállapításáról) hatályba lépésekor volt.
• Hogyan határozza meg az említett törvény a leépítés szükséges mértékét?
– Különböző tényezőkhöz köti, de az alaptétel az, hogy „a maximális létszám nem lehet több az 1000 lakosra számított 4 foglalkoztatottnál”. A képletet alkalmazva egyébként pontosan a 102-es számhoz jutnánk (4 × 25568 : 1000 = 102,272), csakhogy a törvény vonatkozik mindazokra az intézményekre, szervezetekre stb., amelyek a községi költségvetésből élnek, azaz Zenta esetében a vagyonjogi ügyészségre, a Thurzó Lajos Közművelődési Központra, a Történelmi Levéltárra, a Szociális Védelmi Központra, az Idegenforgalmi Szervezetre, a Stevan Sremac Szülőföld Alapítványra és a Tűzoltószövetségre. Így kibővítve már 159 a teljes foglalkoztatottsági létszám, és erre a teljes létszámra vonatkozik a leépítési kötelezettség. Vannak a törvényben még úgynevezett „korrekciós tényezők” is (például a kisebbségi nyelv használata az adott önkormányzatban vagy a köztársaságtól átutalt pénzeszközök mértéke), amelyek felfelé vagy lefelé módosítják a létszámot, ezek alkalmazásával jutunk el oda, hogy Zenta esetében a 159 helyett 132 lehet a maximális létszám. Visszatérve a közigazgatási hivatalra, az említett képletek alkalmazásával jutunk oda, hogy a 102 helyett 84 lehet a maximális létszám.
VÉLETLEN EGYBEESÉS
• 102 – 84 = 18. Ez tehát azt jelenti, hogy 18 ember kap majd felmondást?
– Nem. A város vezetése úgy döntött, mivel a törvény egyébként is kényszerít bennünket erre a folyamatra, célszerű ezt most egybekötni egy új munkaköri leírás (az úgynevezett „szisztematizáció”) kidolgozásával. Ez elkészült, az illetékes szervek jóváhagyták, és ez a dokumentum 80 munkahelyet irányoz elő.
• Miért kevesebb néggyel, mint lehetséges lenne?
– Azért, mert a törvényes háttér is folyamatosan változik. Új hatásköröket kapnak az önkormányzatok, ez új munkaköröket is jelent, ezek számára tartalékoltunk 4 munkahelyet.
• Akkor most eljutottunk a 22-es számhoz. Ezek szerint ennyien számíthatnak majd felmondásra?
– Nem. Hogy pontosan hányan maradnak majd munka nélkül, azt a folyamatnak ebben a szakaszában nem lehet pontosan megállapítani, mert sok tényezőtől függ, de becslésem szerint ennél jóval kevesebben.
• Ezekre a tényezőkre még visszatérünk, de a 22-es szám, ahol most tartunk, ismét egy érdekes egybeesés. Köztudott ugyanis, hogy egyrészt a községi képviselő-testület, másrészt a községi tanács vonatkozó határozatai alapján a jelenleg az önkormányzat fizetési listáján levő úgynevezett „segédszemélyzet”, azaz a takarítók, a mezőőrök és a portások kiszervezhetőek, azaz ezek a munkák kiadhatók más jogi személyeknek. 11 mezőőr, 7 takarító és 4 portás, ez pontosan 22. Felvetődik a kérdés, azért határozta meg az önkormányzat pontosan 80-ban a saját maximális létszámát, hogy ettől a 22 embertől „megszabaduljon”?
– Nem. A két 22-es szám egybeesése teljesen véletlen. Azért lehet keveredés az emberek fejében, mert itt két folyamat zajlik egy időben. Az egyik a szükséges létszámleépítés, amelyre a már többször idézett törvény kötelez bennünket. Ezzel kapcsolatban még csak annyit, ezt már korábban végre kellett volna hajtani, mert a törvény a tavalyi év végét szabja meg végső határidőnek, ennek ellenére az akkori önkormányzat ezt nem tette meg. Most viszont kényszerítő erővel hat ránk, hogy szeptembertől kezdve már csak a megállapított maximális létszám mértékében kapjuk a köztársaságtól átutalt eszközöket, magyarul a pénzt a fizetésekre. A másik folyamat az új munkaköri leírás. Több törvény hatályba lépése tette ezt szükségessé, azaz az egész besorolást össze kellett hangolni a törvényes előírásokkal. Hogy csak egy-két példát említsek: törvény szabja meg és határidőhöz köti, hogy ki, milyen szakmai végzettséggel és hány éves gyakorlattal végezhet anyakönyvvezetői tevékenységet, ugyanígy törvény szabályozza és szintén határidőkhöz köti, hogy ki végezhet felügyelői munkát vagy tűzvédelmi tevékenységet. Mindezt tehát figyelembe kellett vennünk az új leírások kidolgozásánál. Összegezve tehát, jelen esetben nem a létszámleépítés az egyetlen cél, hanem a törvénnyel való összehangolás, a közigazgatás állományának modernizálása és szakmai felerősítése is szempont.
• Mindezt figyelembe véve végül is hány ember számíthat felmondásra?
– Azért nem lehet megmondani, mert több folyamat is most zajlik, ezekben a napokban. Például nem tudjuk még, hányan választják az önkéntes távozás lehetőségét. Azt sem tudjuk ebben a pillanatban, a takarítók, mezőőrök és portások közül hányan vállalják önkéntesen azt, hogy más jogi személyhez kerülnek munkaviszonyba, ugyanazt a munkát végezve. Ha ezeknek a pontos számoknak a birtokában leszünk, akkor láthatjuk csak, mekkora a különbség a kívánt és a valós létszám között. Ekkor kezdődhet csak a következő szakasz, a foglalkoztatottak munkájának értékelése, annak megvizsgálása, hogy ki maradhat a 80-as létszámban, de esetleg más munkakörben stb. Csak mindennek végén derülhet ki, ki az, akinek ténylegesen nincs besorolása az új szisztematizáció szerint, de becslésem szerint a végső szám biztosan 10 alatt lesz majd.
A VÉGREHAJTÁS SZAKASZÁBAN
• Ki fogja végezni a foglalkoztatottak munkájának értékelését?
– Itt még nem tartunk. Hivatalból ez az én dolgom, de lehet, hogy bizottságot hozunk majd létre erre a munkára.
• Szükséges még valamilyen testületi döntés a végrehajtáshoz?
– Nem. Minden, a folyamathoz szükséges hivatalos határozat már megszületett, sem a képviselő-testületnek, sem a községi tanácsnak nem kell további döntéseket hoznia, az egész a végrehajtás szakaszában van.
• Mikor ér véget az egész?
– A képviselő-testület határozata arra kötelez bennünket, hogy október 4-éig zárjuk le az egész folyamatot.
• Mi a következő lépés? Mikor leszünk „okosabbak”?
– Augusztus 19-én, mert ekkor jár le az a 8 nap, amióta ki van téve a hirdetőtáblára az önkéntes távozás lehetőségeit ismertető megismételt tájékoztató.