2024. július 17., szerda

Minden rendőrnek tudnia kell magyarul

Új parancsnok a zentai rendőrség élén
Dragan Todorović (Fotó: Gergely József)

November 19-e óta új parancsnoka van a zentai rendőrállomásnak. Újoncnak azonban csak jelenlegi tisztségében tekinthető: az évtizedek során végigjárta a rendőrség ranglétrájának szinte valamennyi lépcsőfokát. A szerbcsernyei születésű Dragan Todorović a rendőriskola befejezése után, 1981-ben, azaz lassan három évtizede kezdett el dolgozni a zentai rendőrségen. Volt járőrszolgálatban, volt osztályvezető, dolgozott a közigazgatási osztály mindegyik részlegén (útlevelek, személyi igazolványok, forgalmi engedélyek, fegyverviselési engedélyek kiadása), a kinevezését megelőző időszakban pedig bűnügyi nyomozói feladatokat látott el.

A magyarul is jól beszélő rendőrparancsnokot terveiről, a kihívásokról, a város közbiztonsági problémáiról és azok lehetséges megoldásáról kérdeztük.

Milyennek ítéli meg Zenta közbiztonsági helyzetét?

– Teljes mértékben normálisnak. Ez egy békés és tisztességes közeg, ahol szerencsére ritka a súlyos bűncselekmény – ami persze nem jelenti azt, hogy ilyenre egyáltalán nincs példa. A legsúlyosabb bűntény itt a legtöbb esetben a lopás vagy a károkozás, ezek visszaszorításán és megakadályozásán természetesen továbbra is dolgozunk.

Azért még ebben a békés környezetben is történik gyilkosság...

– Igen, sajnos így van, és ezeknek a mindeddig felderítetlen gyilkossági ügyeknek a megoldása kiemelt céljaim közé tartozik. Szeretném megnyugtatni Zenta polgárait: az idős bogarasi asszony, Oszacsik Ilona és a közismert zentai ügyvéd, Momir Lazić ügye természetesen nincs elfeledve, félretéve, lezárva. Rengeteg embert kihallgattunk, minden lehetséges szálnak utánajárunk, és van is fejlemény, elsősorban a bogarasi gyilkosság esetében, csak még nem gyűlt össze annyi bizonyíték, hogy az ügyet átadhatnánk az ügyészségnek.


MÁSOK SEGÍTSÉGE IS FONTOS

Milyen állapotban vette át a zentai rendőrséget? Ez alatt értem a személyi állományt és a műszaki felszereltséget is. Hajlamosak vagyunk a rendőrben csak az intézkedő vagy épp büntető közeget látni, és nem vesszük észre, hogy ő is egy dolgozó, aki esetleg munkahelyi problémákkal küzd...

– A helyzet nem riasztó, habár a gépkocsiállományunkon vagy a számítógépes felszereltségünkön lenne mit javítani. De tudomásul vesszük az ország és a társadalom jelenlegi pénzügyi helyzetét, mert végső soron ettől függnek a rendőrség fejlesztési lehetőségei is. Számítunk ebben a tekintetben a helyi önkormányzat segítségére is, noha a rendőrség működtetése természetesen az ország feladata, ugyanakkor meggyőződésem szerint ez a „mi rendőrségünk”, a város rendőrsége, amelynek kielégítő működése mindannyiunk közös érdeke. Arra is van példa, hogy gazdasági szubjektumok, vállalatok segítenek bennünket, ezt illetően azonban óvatosnak kell lennünk, mert a rendőrség nem válhat senkinek sem a lekötelezettjévé, adósává.

Az útlevelét vagy személyi igazolványát kiváltani akaró polgár gyakran megtapasztalhatta, hogy a lassú számítógépek lassú ügyintézést eredményeznek, ami miatt gyakori a sorban állás. Mi a helyzet ezen a téren? Mennyire számít ez még „szűk garat”-nak?

– A személyi igazolványokat és az útleveleket napi szinten intézzük és dolgozzuk fel, sőt ha például valaki igazolni és indokolni tudja, hogy sürgősen van szüksége az útlevelére, akkor ezt általában három napon belül megoldjuk. Épp a gyorsaság elve a legfontosabb ezeken az osztályokon, a sorok inkább azért kígyóznak, mert sokan a kijelölt időpontnál előbb jönnek el.

Mi volt a legsürgetőbb feladata, miután átvette a zentai rendőrség irányítását?

– A gépkocsi-gyújtogatások ügye. Tartottam egy megbeszélést, és azt mondtam, ezt két hét alatt mindenképpen meg kell oldanunk. A munkatársaim nagyszerű munkát végeztek, valóban éjjel-nappal dolgoztak az ügyön, és ennek meg is lett az eredménye. De valószínűleg még így sem sikerült volna fényt derítenünk az elkövetők kilétére, ha a polgárok nem segítenek. Ezért is hangsúlyozom mindig a lakossággal való együttműködés, a rendőrség iránti bizalom kiépítésének fontosságát, enélkül ugyanis hatékony bűnmegelőző munka nem képzelhető el. Az elkövetők egyébként négyen voltak, 14 és 17 év közötti kiskorúak, tettük egyetlen motivációja pedig a garázdaság volt. Egyikük tagja volt egy másik, szintén kiskorúakból álló csoportnak is, amely viszont a város egyik szimbólumát, a Gimnázium épületének homlokzatán lévő hőmérőt szerelte le és lopta el. Később megijedtek saját tettük lehetséges következményeitől, ezért a hőmérőt a Népkertben levő vasúti felüljáróhoz vitték, ott eltörték és a darabjait szétdobálták.

Említette a lakosság és a rendőrség közötti bizalom kiépítésének fontosságát. Mit tehet maga a rendőrség ennek érdekében?

– Nem lehet jó rendőr az, aki nem ismeri annak a közegnek a nyelvét, kultúráját, szokásait és értékeit, amelyben dolgozik. Ez a legfontosabb vezérelvem, amelyben valóban hiszek, és amelyet állandóan hangoztatok a munkatársaimnak is. Ezért kell tudnia Zentán minden rendőrnek magyarul, és ezt a célt szolgálják a rendőri állomány számára szervezett magyar nyelvtanfolyamok is, amelyek egy része már lezárult, és amelyek programszerűen folytatódni fognak. Ezért van az – és volt ez így a múltban is –, hogy hozzám személyesen is fordulhat bárki, bármikor, bármilyen panasszal, észrevétellel vagy információval magyarul is. De nemcsak a nyelv ismerete a fontos, hanem a kultúra, és egyáltalán, maguknak az embereknek az ismerete is. És mindebből következik még egy fontos célkitűzésünk: hamarosan pályázatot hirdetünk a zentai rendőrség személyi állományának feltöltésére, amelynek során előnyt fognak élvezni a helyi pályázók.


SZOMBAT ESTI LÁZ

Mit tart munkájában a legnagyobb kihívásnak?

– A legfontosabbakat tulajdonképpen már érintettük: a még megoldatlan gyilkossági ügyek felderítését, az állomány folyamatos továbbképzését és feltöltését helyi erőkkel. Mindehhez még egy dolgot tehetek hozzá, amit röviden úgy lehetne meghatározni: szombat éjszaka. A zentai önkormányzat erre vonatkozó döntése értelmében az itteni vendéglátósok hajnali háromig lehetnek nyitva, a környező városokban és településeken viszont ez az időpont éjjel egy óra. Ennek a helyzetnek a következménye pedig az, hogy szombaton esténként az egész térség szórakozni vágyó fiataljai Zentára özönlenek. Ez körülbelül ötezer fiatalt jelent, néha többet is, és ennek a tömegnek a kezelése nagy kihívást jelent számunkra hétről hétre. A bűncselekmények és szabálysértések igen jelentős része például ilyenkor történik, általában már három óra után, amikor elszabadulnak az indulatok és sok az elfogyasztott alkohol, az elkövetők pedig a legtöbb esetben nem zentai, hanem máshonnan érkezett fiatalok. Ilyenkor szinte a teljes állományunk dolgozik. Tettünk a lakosság és a szülők felé is egy felhívást, hogy nyugodtan jöjjenek el ilyenkor, csatlakozzanak a járőreinkhez, beülhetnek a rendőrkocsiba és velünk jöhetnek minden helyszínre, hogy a saját szemükkel lássák, mit csinálnak ilyenkor a gyerekeik. Ez a felhívásunk továbbra is érvényben van.

Ezen kívül még mi az, amit rendőrparancsnokként üzen a zentaiaknak?

– Bármilyen ügyben fordulhatnak hozzánk, a saját anyanyelvükön, személyesen, a 92-es telefonszámon, vagy a hivatalos rendőrségi számon, de akár levélben is. A diszkréciót minden esetben szavatoljuk, ami különösen fontos lehet például olyan esetekben, amikor a családon belüli erőszakról tesz valaki feljelentést. A közelgő ünnepek alkalmából jó egészséget és sok boldogságot kívánok minden zentainak, valamint azt, hogy óvatosan bánjunk az alkoholfogyasztással, hogy a 2012-es évet is ugyanebben a létszámban várhassuk majd.