Adán hat évvel ezelőtt merült fel a középiskolai kollégium építésének terve. Az elképzelés azóta bekerült a község fejlesztési stratégiájába, azonban az anyagiak hiánya miatt egyelőre nem történt semmi érdemleges az ügyben.
Az elmúlt években három megoldási lehetőség is szóba került az adai önkormányzatban és a Műszaki Iskolában. Ez utóbbi igazgatója, Miklós Nándor szerint az intézmény számára sürgető a helyzet, a jövője függhet a diákotthontól. Az igazgató megjegyezte, a középiskola számára mindhárom lehetőség elfogadható, számukra az a fontos, hogy mielőbb elkészüljön és a vidéki diákok rendelkezésére álljon a kollégium.
– Az adai Műszaki Iskola számára a kollégium jelenti a jövőt, hiszen két-három éven belül elkezdődhet az iskolarendszer reformja, amely során iskolaközpontokat hoznak létre. Az adai iskola az országban az egyik legjobban felszerelt középfokú oktatási intézmény a gépészet oktatására, és reméljük, ismét gépészeti iskolaközponttá válunk, mint korábban évtizedeken keresztül. Az iskolaközponti státusz révén a környéken csak Adán oktathatnák a gépészetet, így több környékbeli diáknak kellene elszállásolási lehetőséget biztosítani elfogadható áron. Ez csak a kollégium révén lehetséges – mondta Miklós Nándor.
És melyek azok a kollégiumlétesítést megcélzó elképzelések, amelyek felmerültek az elmúlt évek során? Ezek közül az egyik lehetőség az adai rekreációs központban lévő Felderítőotthon, közismertebb nevén az ORTC épületének kollégiummá való átalakítása volt. Ezt idén májusban javasolta az adai önkormányzat. Az emeletes épület állítólag az önkormányzat tulajdonát képezi, de bizonyos tulajdonjogi viszonyok még tisztázásra várnak a létesítmény körül. A másik lehetőségként felmerült, hogy a középiskola szomszédságában lévő telket felvásárolja a helyi önkormányzat, amelyen aztán kollégium épülne hazai és külföldi támogatásból. A telekvásárlás azonban pénzhiány miatt elmaradt. A helyzetet az is bonyolította, hogy az adóhivatal szakembere 20000 euróra, míg a községi szakbizottság 30000 euróra becsülte fel a kérdéses ingatlant. A tulajdonos pedig nyilván minél többet szeretne kapni az ingatlanáért. Harmadik lehetőségként merült fel, hogy a középiskola saját telkén épülne kollégium, ehhez azonban le kellene bontani a gondnoki házat és az elektromechanikai tanműhelyt. Az utóbbit újra kellene építeni, a gondnok pedig a kollégium épületében jutna lakáshoz. Miklós Nándortól megtudtuk, hogy az iskola már elkészíttette az ötlettervet. A tervek szerint a létesítmény 70 férőhelyes lenne, két-három ágyas szobákkal, ülés- és tantermekkel, orvosi rendelővel, könyvtárral és műhellyel. A kollégium építése 150 millió dinárba kerülne. Azzal, hogy az épületet több fázisban is meg lehetne építeni, így akár a tervezett összeg feléből is elkészülhetne egy 30–50 férőhelyes diákotthon. Az iskolaigazgató közölte, a részleges műszaki rajzok elkészítéséhez és az engedélyek beszerzéséhez 2,5 millió dinárra lenne szükségük. Remélik, hogy ebben segít a helyi önkormányzat, és nem kell a tartományra várni. A Tartományi Oktatási Titkárságnak ugyanis a megszorítások miatt jelenleg ilyen célokra nincs pénze. Mindenesetre őszig szeretnék beszerezni a szükséges dokumentációt, hogy pályázhassanak a Tartományi Nagyberuházási Alapnál, de keresik a lehetőséget, hogy uniós pályázatokon is indulhassanak.
Az igazgató megjegyezte, a kollégium révén áttérhetnének az egy váltásban való, délelőtti tanításra, délután szakköröket szervezhetnének, a kollégisták pedig állandó felügyelet alatt lennének. Mindez az oktatás minőségének javulását is eredményezné.