A tanárokat, tanítókat és óvónőket tömörítő, adai székhelyű egyesület megalakulása, 2004 óta napjainkig mintegy 10 millió dinárt nyert különböző pályázatokon. Ebből 7,5 millió dinár értékben oktatási szemléltető eszközöket vásároltak az adai Műszaki Iskola számára, illetve 2,5 millió dinárból különféle szakmai továbbképzéseket szerveztek a helybeli és a vidéki pedagógusok számára.
Felvétel az egyesület által szervezett egyik képzésről
Az Integrál Pedagógusegyesület elnöke, Kuzma József matematikatanár elmondása szerint öt évvel ezelőtt több ok miatt is indokolttá vált az országos szintű pedagógusegyesület megalakítása Adán:
– Mind több feladat hárult a pedagógusokra, viszont az állam egyre nagyobb mértékben kivonult az oktatásból. Ennek az oka, hogy állami kézben lévő vállalatokat privatizálták, miután az állam kevesebb pénz tudott beruházni az iskolákban. A privatizált cégek tulajdonosai pedig vagy nem ismerték fel az iskolák szerepét a jövőjüket illetően, vagy nem voltak olyan anyagi helyzetben, hogy anyagilag támogassák az intézményeket. Megvizsgáltuk, hogy az előállt helyzetben mit tudunk tenni. Felmértük az elvégzendő feladatokat, összeírtuk azokat az eszközöket, amelyek rendelkezésünkre állnak, illetve azokat, amelyre szükségünk volna. A következő lépés pedig a pályázati lehetőségek felkutatása volt. Az adai Műszaki Iskolában akkoriban az oktatási szemléltető eszközök húsz évnél régebbiek voltak, hiányoztak a korszerű eszközök. A digitális áramkörök tanításához nem állt rendelkezésre semmilyen modell, akárcsak számítógép, jóllehet számítógépes elektrotechnikát és gépészetet tanítunk. Nem is beszélve a számjegyvezérlésű szerszámgépekről, amelyek használatát manapság egy fémes szakmunkásnak meg kell tanulnia. Különböző szakcsoportok alakultak az eszközök beszerzésére. Ezek az eszközök azonban csak annyit érnek, amennyire ki tudjuk őket használni, ezért megszerveztük a pedagógusok képzését is. Egyrészt az általános pedagógiakultúra fejlesztését, másrészt a modern kor oktatási eszközeinek használatát, illetve a pedagógiai módszerek elsajátítását, valamint a legfontosabbat, az anyanyelvápolást. Minden technikai és technológiai fejlődés mellett az oktatás minőségének legfontosabb tényezője a megfelelő pedagógus. Az eszköz és a pedagógus személyiségének összhangját kerestük végig a képzések során. A szakmai képzések legfőbb hozadéka a közösségépítés volt, aminek aztán már tudatosan láttunk neki. A foglalkozások kis csoportokban zajlottak és interaktívak voltak. Az elmúlt öt évben közel 900 óra továbbképzést bonyolítottunk le – közölte Kuzma József.
A képzéseken általános és szűk szakmai kört érintő témákkal foglalkozott a társaság. Az anyanyelvápolás, a számítógép használata, a számítógépes modellezés és tervezés, az elektronikus áramkörök tervezése és modellezése, a pedagógiában használatos internethelyek felkutatása és felhasználása az óravázlatok készítésében, valamint óravázlatok készítése, képek digitalizálása, saját bemutatók elkészítése és speciális programok megvitatása volt egy-egy képzés témája, illetve ECDL-tanfolyamot is szerveztek. Kuzma József megjegyezte, hogy 2009 a váltás éve volt a képzések témáit illetően, hiszen foglalkoztak az esélyegyenlőséggel, a gyerekek felzárkóztatásával és az iskolai konfliktusok kezelésével. Göblös Péter osztálytanító, az egyesület alelnöke elmondta, hogy szorosabb kapcsolat alakult ki a Cseh Károly Általános Iskolával, ahol képzéseket is szerveztek. Az elmúlt iskolaévben a képzéseken a pedagógusok módszertani kérdésekkel foglalkoztak a diákok teljesítményének növelése végett, konfliktuskezeléssel, diszlexiával és diszgráfiával, multimédiás órák tervezésével, illetve angol és német nyelvtanfolyamot is szerveztek kezdők és haladó részére.
A pályázatok révén az Integrál az adai Műszaki Iskolával együttműködve az elmúlt öt évben mintegy 7,5 millió dinár értékben szerzett be oktatási segédeszközöket az intézmény részére. Többek között a korszerű mérőműszereket, három számítástechnikai tanterem kialakításához számítógépeket, színes lézernyomtatót, noteszgépet, hét digitális projektort, egy plottert (rajzgépet), nyolc tantermet bútorozott be padokkal, székekkel, táblákkal, rajzasztalokkal és munkaszékekkel. Az egyesület legértékesebb szerzeménye a CNC-marógép. A vételár 55 százalékát biztosították pályázat révén. Kuzma József elmondta, a 2008/09-es tanévben a képzések szervezésben és eszközbeszerzésben csak a Szülőföld Alap támogatta az egyesületet. A korábbi években viszont az Apáczai Közalapítvány volt a főtámogató. A működéshez szükséges pénzt pedig az adai önkormányzat, az I., a II., a moholi és a törökfalui helyi közösség, az adai plébánia, a Molprevoz cég és más támogatók biztosították.