2024. december 22., vasárnap

Dicsőség a hősöknek

Gróf Batthyány Lajosra emlékeztek Zentán

Zentán a városháza oszlopcsarnokában tegnap délután megtartott alkalmi rendezvényen Batthyány Lajosra emlékeztek, az első felelős magyar kormány volt miniszterelnökére. 1849. október 6-án Aradon kivégezték a magyar honvédsereg tizenkét tábornokát, Pesten pedig gróf Batthyány Lajost.
A megemlékezésen Molnár Tibor, a Zentai Történelmi Levéltár főlevéltárosa mondott köszöntőt, melyben úgy fogalmazott, hogy a vértanúk 173 évvel ezelőtt vesztették életüket, de számunkra halhatatlanokká váltak, mert csak azok haltak meg, akiket elfelejtünk, rájuk pedig örökké emlékezni fogunk.

– Ennek a bizonyítéka, hogy Kárpát-medence-szerte ma is fejet hajtunk előttük. Emlékeznünk is kell rájuk, hiszen Magyarország függetlenségéért, a magyar nemzet szabadságáért áldozták életüket, és a hősök valójában sosem halnak meg. Az aradi vértanúk nem mindegyike született magyarnak. Leiningen-Westerburg Károly tábornokról, aki házasságkötése folytán törökbecsei birtokossá vált, fennmaradt, hogy gyengén beszélt magyarul. Német származása miatt bizalmatlanok voltak iránta, mégis amikor eljött az idő, ezekkel a szavakkal jelentkezett Mészáros Lázár hadügyminiszternél: magyarországi birtokos vagyok, s ezt az országot kell hazámnak tekintenem! Legendássá vált csatakiáltása: Ne félj, magyar, szuronyt szegezz, előre!
Vajon mit üzen az aradi vértanúk bátorsága a mának, nekünk és az utódoknak? Véleményem szerint több örök értékű üzenete is van. Először is az, hogy ha a magyarok összefognak, és közösen cselekszenek, akkor csodákra képesek. Másodszor a magyarok befogadják és magukénak érzik azokat, akik hajlandók tenni a magyar nemzetért. Az ország függetlensége és a nemzet szabadsága mindennél fontosabb, és azt mindenáron védelmezni kell – fogalmazott Molnár Tibor.
A beszéd után a Thurzó Lajos Általános Iskola tanulói rövid műsort adtak elő az emlékező közösségnek.
Batthyány Lajos emléktábláját Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának nevében Balogh György konzul koszorúzta meg, a Magyar Nemzeti Tanács nevében Perpauer Attila koszorúzott, a zentai önkormányzat nevében Czegledi Rudolf polgármester helyezte el az emlékezés virágait. A Vajdasági Magyar Szövetség Zenta községi szervezete nevében Cipó Igor, a Vajdasági Magyar Szövetség Ada községi szervezete nevében Szollár Zoltán és Lajkó Szilvia helyezték el az emlékezés virágait. A Magyar Mozgalom nevében Sándor József és Kókai Péter, a Rákóczi Szövetség Ifjúsági Szervezete nevében Homolya Ákos helyezte el koszorúját. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás