Az adai önkormányzat azt tervezi, hogy Ifjúsági Rekreációs Műszaki Központ (ORTC) épületében, vagyis a felderítőotthonban kollégiumot alakít ki a középiskolások számára. Az épületet tudatos tervezés és előkészítés alapján civil szervezetek építették jórészt önerőből, társadalmi támogatással a község gyermekei és fiataljai számára a múlt század kilencvenes éveiben. Méghozzá az egykori községi szocialista ifjúsági szövetség égisze alatt, állítják a beruházó és építtető ifjúsági szövetség jelenkori jogutódjai, a létesítményt alapító és ma is használó civil szervezetek: Ada Község Ifjúsági Tanácsa, Aero Repülőklub, Hertz Rádiósklub, a Cseh Károly Felderítő Osztag.
Napjainkban az ifjúsági tanács fogja össze az épületben működő egyesületeket. Az épületben a korábbi önkormányzati vezetés utasítására 2004-ben beköltözött a 90-es évek háborúinak harcosai elnevezésű egyesület, illetve a nyártól a Zöld Sziget Ökológiai Mozgalom bérel egy helyiséget. Az ifjúsági tanács elnöke, Bozsóki Róbert, valamint a repülőklub vezetősége, Vén Mihály, Tóth András és Tormás Nándor sértőnek tartja azt, ahogyan az adai önkormányzat részéről kezelik őket. Számon kérik tőlük, hogy milyen jogon használják az épületet, ugyanakkor a községi vezetőségből többszöri megkeresés után sem volt hajlandó velük tárgyalni. Bár több mint húsz év alatt senki sem tudta jogi, sem fizikai úton használati jogukat kétségbe vonni.
Mint mondták, a Magyar Szó szeptember 30-ai cikkéből értesültek arról, hogy nem teljesítették egy határidőt, ami alatt bizonyítaniuk kellett volna használati jogukat az önkormányzat jogi szolgálatánál. A jogi szolgálat dolgozója az egyesületek képviselőit furcsa módon egyenként és kizárólag szóban megkérdezte, hogy van-e szerződésük a községgel az épület használatáról. A válaszukat már másnap, július 24-én átadták egy tájékoztató jellegű kijelentés formájában, amelyben felsorolták azokat a dokumentumokat, amik szerintük egyértelműen bizonyítják használati jogukat. Emellett hangsúlyozták együttműködési szándékukat és az érintettekkel való párbeszéd szükségességét. Határidőt nem kaptak sem szóban, sem írásban a dokumentumok bemutatására, amelyek egyébként megvannak az önkormányzat archívumában is. Jegyzőkönyv nem készült, és azóta sem került sor tárgyalásra az önkormányzattal. Nyomatékosan kértek egy találkozót, amelyen a községi tanácsnak és a képviselő-testületnek szóban, írásban és képekben prezentálni tudják azt a tizenhat év előkészületet, tervezést, építést, több tízezer óra munkaakciót, költséget és példa nélküli összefogást, amivel létrehozták ezt, a számukra szent helyet. Azt az ötletet, hogy átköltöztetik őket az egykori komitét épületében, felháborítónak és elfogadhatatlannak tartják. Mivel az a lokáció nem felel meg sem a repülőklub sárkányrepülőseinek, sem a rádióklubnak. Támogatják a kollégiumalapítását Adán, bár a felderítőotthont alkalmatlannak tartják erre a célra. Ennek ellenére készek új lokációban megegyezni az önkormányzattal, természetesen közös megegyezés alapján.
Az egyesületek képviselői elmondták, hogy a felderítőotthon 1990-ben épült, az egykori községi szocialista ifjúsági szövetség volt a beruházó, az adai Obnova építőipari cég pedig a kivitelező. A beruházás értéke mintegy 3 millió dinár volt. A pénzt úgy teremtették elő, hogy, az OZ (Zoil Subotica) adai kirendeltségénél az ifjúsági szövetséghez tartozó kilenc klub 210 tagja, köztük a repülősök, a rádiósok, felderítők kötvény hozott létre a társaságnál, amely alapján hitelt vettek. Az OZ-tól a kötvények alapján 2,5 millió dinár hitelhez jutottak, emellett az ifjúsági szövetség 500 000 dinárral járult hozzá az építkezéshez. Az infláció miatt azonban megbukott a terv, mivel nem négy éves ütemezéssel, hanem az OZ azonnal kérte a hitel visszafizetését. Végül az OZ fizette ki az Obnovát, így a tulajdonába kerül az épület. Később az OZ lemondott az épület tulajdonjogáról, ami valószínűleg így átkerült a köztársasági ingatlankezelő igazgatósághoz. Az érintett egyesületek képviselői szerint azonban az épület 30 százaléka az alapítókat, vagyis őket illeti meg a befizetett összeg alapján, és ezt bizonyítani is tudják. Erről azonban senki nem beszél. Mint mondták, kíváncsiak arra, vajon a községi vagyonjogi jogász értesítette a vagyonkezelő igazgatóságot, hogy az épület csak 70 százaléka az államé.