2024. július 18., csütörtök

Huszonkilenc fellépés egy év alatt

Sikeres esztendőt zárnak a zentai középkori hagyományőrzők

Igazán sikeres évet tudhat maga mögött a zentai Szent Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület, amelynek vezetőjeként Nagy Abonyi Péter értékelte az elmúlt évet.

Gyakorolnak az íjászok

– Fellépéseink sorozatát még viszonylag korán, február végén megkezdtük, s az év folyamán 29 fellépést tudhattunk magunk mögött – mondja. – Mindezek során sok olyan helyre eljutottunk, ahova ez idáig nem sikerült elmennünk, de több olyan településre is visszahívtak minket, amelyet már több alkalommal meglátogattunk.

A zentai haditornászok kapitánya hozzátette, az idén még egy fellépésük maradt, amelyet december 18-án tartanak meg Szabadkán.

Mely fellépések voltak a legemlékezetesebbek?

– Mivel az idei a reneszánsz év volt, így minden tekintetben a bácsi fellépésünk tekinthető a legkiemelkedőbbnek, hiszen egy romvárban léphettünk fel. Szerintem minden haditornász, történelmi hagyományőrző álma, hogy egy korhű helyszínen mutathassa be azokat a dolgokat, amelyekre egész évben készül. Ezenkívül az idén kétszer is felléptünk Budapesten, ebből egyszer a Millenáris Parkban, amely úgyszintén egy gyönyörű helyszín, és itt is óriási élmény volt bemutatkozni. Belgrádban szintén jól éreztük magunkat, annak ellenére, hogy zárt terület állt a rendelkezésünkre, s ott – biztonsági okokból – nem mutatható be teljességgel az a valós tudás, amelyet szabadtéren lehet csak szemléltetni.

Ha a jövőbe tekintünk?

– Egy rendezvény, a fesztiválunk sajnos elmaradt, mivel nem sikerült kellő anyagi eszközöket biztosítani, ám bízunk abban, hogy jövőre sikerül ezt is tető alá hoznunk. Nagyon jól sikerült viszont márciusban a névadónk tiszteletére megszervezett programunk, úgyszintén az idén szerveztünk meg első alkalommal történelmi hagyományőrző tábort a gyermekek számára. Ilyen jellegű tábort még nem szerveztek mifelénk. Ötven gyermeket tudtunk fogadni, akikkel egy nagyon kellemes hetet töltöttünk el, s azonnal a táborzárás után döntöttünk arról is, hogy ezt az elkövetkezőkben is meg kell szervezni. Lényegében már a jövő évi programot is elkészítettük: 2009-ben (augusztusban) az államalapítás lesz a tábor témája.

Az íjászverseny szintén rendhagyónak bizonyult....

– Ennek céljaként azt tűztük ki, hogy egyesítsük a délvidéki íjászokat, s közülük is elsősorban azokat, akik történelmi íjászattal foglalkoznak. Valójában akárhol is volt fellépésünk, mindig megismerkedtünk olyan fiatalokkal, akik elmesélték, hogy nekik is van íjuk, de csak otthon mernek vele gyakorolni, mivel igazából törvényes keretek erre még nincsenek, és nem szeretnék, hogy problémáik legyenek ebből. E személyek találkozójaként szerveztük meg a versenyt, amelyre mintegy 30-an jöttünk össze. Mindezek nyomán megalakulóban van egy egyesület, amely a történelmi íjászokat fogná össze. Ezenkívül 3-4 ember a téma jogi oldalát vizsgálja (nehogy valakinek baja származzon az íjászattal való foglalkozásból), s remélhetőleg december végéig ilyen vonatkozásban is sikerül tiszta képet kapnunk.

Utódképzés? Jelen pillanatban mekkora az érdeklődés a fiatalok körében az egyesület munkája iránt?

– A gond az, hogy éppen azon nemzedék képviselői hiányoznak, amelyiknek egy napon át kellene vennie az egyesület irányítását. Évente akadnak ugyan erre négyen-öten, de ez kevés. Jelen pillanatban közel húsz fiatallal foglalkozunk, közülük a 13 és 18 év közöttiek vannak a legtöbben. S persze vannak olyanok is, akik szívesen belépnének a csapatba. Eddig kizárólag Zentán tartottunk edzéseket, de a jövő év elejétől valószínűleg Felsőhegyen is indul egy csoport. Több környező település is jelezte hasonló igényét, de ennek teljesítéséről egyelőre még korai lenne beszélni.

Milyen az együttműködés más egyesületekkel?

– Számunkra a fiatalok nevelése nagyon fontos, ezért szívesen vesszük fel és tartjuk a kapcsolatot más ifjúsági egyesületekkel is. Ezenkívül különböző városvédő, környezetvédelmi egyesületekkel is szívesen dolgozunk együtt, mivel ezt a tevékenységet is lényegesnek tartjuk. Igyekszünk minél több olyan közös programot kivitelezni, ahol az ifjúságnevelést, a történelmi hagyomány őrzését és a környezetvédelmet helyezzük a középpontba. Ezenkívül több külföldi egyesülettel is felvettük a kapcsolatot.