2024. november 29., péntek

A földművelők legnehezebb éve volt

A tizenhat esztendővel ezelőtt megalakított felsőhegyi Napredak szövetkezet tapasztalatai

Sándor József igazgató szerint a tavasszal rendkívül jó felkészültséggel várták a mezőgazdasági munkák kezdetét. A vetőmagokat, műtrágyát és növényvédő szereket bekészítették, így minden előfeltétel megvolt egy valóban sikeres évhez. De közbeszólt az időjárás, amivel talán soha nem volt ennyi baj, mint ezúttal.

- A földművesek hiába készítették elő a talajt 2007-ben is legjobb tudásuk szerint, hiába vetették el a jó minőségű vetőmagot, a korai szárazság pusztító lavinaként zúdult a nyakunkba - mondja az igazgató. - A búza és az árpa betakarításakor már nagy csapás érte a termelőket. A tavaszi árpa 40-45 százalékát vitte el az aszály, búzából is az átlagos évekhez viszonyítva 35 százalékkal kevesebbet takarítottunk be. A gabona kifizetése amúgy zökkenőmentesen folyt, a felvásárlási árral is meg lehettünk elégedve - de nem a hozamokkal! ( Egyébként : először fordult elő, hogy az ígért árat egyben fizették ki.) A zentai malomnak adtuk át a gabona zömét - idén végre kifejezésre jutott a piaci verseny, egyes malmok jobb árat kínáltak a kenyérgabonáért. A törökkanizsai malomhoz gravitáló termelőknek valamivel magasabb árat tudtunk fizetni, mivel a szabadkai Fidelinka vette meg a malmot, s miután nem volt saját szerződése a búzatermelőkkel, majdnem egy egész dinárral magasabb árat adtak a búzáért.( A Žitopromet a felvásárlás után próbálta kompenzálni ezt az árkülönbséget 0,40 dinárral.)

A még mindig csak részben elvégzett őszi termény-betakarításkor újabb pofon érte a földművelőket. A szója alig termett, a napraforgó is jóval az átlag alatt maradt, a kukorica pedig mindössze 2 tonnát produkált hektáronként, ami negyede a rendes évi hozamnak. Sajnos a cukorrépa termés sem kecsegtetett jobb eredménnyel, és még fel sincs mind szedve.

CSALÓDÁS A PAPRIKÁBAN

A termelők jelentős területen próbálkoztak fűszerpaprika termesztésével, ehhez nagy reményeket fűztek, de a nyári csapadékhiány és a vele párosuló rekkenő hőség tönkretette az ültetvényeket: mindössze 20 százalékos volt a termés. Bánátban zömében öntözés nélkül termesztik a paprikát, ezekről a területekről alig 500-600 kilót szedhettek le, amiből jószerével a vetőmagot és vegyszereket is alig vagy sehogyan sem tudták lefedni.

- Felsőhegyet és környékét illetően - folytatja - a szerződésbe foglalt árak a nagy terméskiesés miatt nem voltak kedvezőek, a nyersanyaghiány miatt a hazai feldolgozók emelték a felvásárlási árat. - Magyarán más vevők magasabb árat kínáltak a paprikáért, bennünket viszont kötött a külföldi partnerrel aláírt szerződés. A paprikatermesztőkkel megegyeztünk, hogy a Napredak egy minimális mennyiséget, öt tonnát kiszállít a magyar partnernek. Korrekt viszonyulásukkal a paprikatermelőink megmentették a nemzetközi szerződést, vállalva az 5 dináros kilónkénti veszteséget. Ennek köszönhetően megőriztük a szavahihetőségünket, és nyitva a lehetőség, hogy ha netalán külföldön lesz jobb ára a paprikának, akkor oda is szállíthatunk. És ezentúl már jobb termelési feltételeket tudunk kínálni a paprikatermelőknek.

RAKTÁRBAN MARAD A VETŐMAG

Az aszály nyomán a kalászosok ára nagyon magasra kúszott, ami arra ösztönözte a földműveseket, hogy több búzát vessenek. A munkaigényes, nagy befektetést jelentő paprikatermesztés helyet a drága gabonafélék kerültek a figyelem középpontjába. De a magas áraktól függetlenül nem a vártnak megfelelően sikerült az őszi vetés. A sok eső miatt a tervezett területnek csak a felét sikerült bevetni búzával. A vetőmag a szövetkezet raktárában maradt, nem kell senkinek, de másfelé is ugyanez a probléma. Késett a kukorica betakarítása is, továbbá több ezer hektár cukorrépa van a földben. Akik kukorica vagy répa után szerettek volna búzát vetni, azok most bajban vannak. A termelők eladósodtak, a szövetkezet nem különben. - A rossz év következményei 2008-ban is érezhetők lesznek. Nagy lesz a gabona utáni a kereslet, a felvásárlók egymás elől próbálják majd megszerezni a gabonát, így áruhiány fenyeget - mondta végül Sándor József, a Napredak igazgatója.

Jónak ígérkezett a tavaszi vetés

Fotó: Gergely József

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás