2024. november 25., hétfő

Szervergépeket állítottak üzembe

Az adai Műszaki Iskolában két számítástechnikai tantermet korszerűsítettek anyaországi támogatásból
A középiskolában a közelmúltban helyezték üzembe az új rendszert (fotó: Csincsik Zsolt)

Az adai középiskola az intézmény informatikai rendszerének megújítására 1,8 millió forintot, vagyis mintegy 600 000 dinár támogatást nyert pályázat útján az anyaországi Bethlen Gábor Alapnál. MiklósNándor igazgató elmondta: a támogatásból két számítástechnikai tanterem korszerűsítését végezték el, miután két Dell-szervergépet vásároltak és állítottak üzembe.

− Mindkét tanteremben tizenhat számítógép található, amelyek a mai szoftverek elvárásainak már nem felelnek meg. A korszerűsítés során nem cseréltük le mind a harminckét gépet újra, mert az jóval több pénzbe került volna, hanem az elnyert támogatás jelentős részéből vettünk egy-egy nagy teljesítményű szervergépet – magyarázta Miklós Nándor. − A szerverek Dell szerverszámítógépek, amelyet az iskolánk igényei alapján állítottak össze a cég lengyelországi gyárában. A szerverekben két darab, egyenként négymagos Intel Xeon-processzor van, 16 GB RAM-memóriával rendelkeznek, és két darab 320 GB-os SAS, 15 000 fordulatszámos merevlemez van bennük. A szerverek képesek egyszerre kiszolgálni a legmodernebb szoftverekkel akár tizenhat felhasználót is. A régi számítógépeket megtartottuk, de már csak annyi lesz a feladatuk, hogy csatlakozzanak a szervergéphez és megjelenítsék az általa közvetített képet. Ezt az egyszerű feladatott gond nélkül el tudja végezni a bennük lévő leggyengébb hardver most és akár öt-tíz év múlva is. A szerverekre telepítettük a Windows 7 operációs rendszereket, illetve a diákok által használt szoftverek legújabb változatait. Az idén ha megjelenik a Windows 8 operációs rendszer, ennek futtatása sem fog gondot okozni. A szerverek a virtualizációt a VMWare szoftver segítségével oldják meg – közölte az iskolaigazgató.

Az adai Műszaki Iskolában több szempontból is előnyösebbeknek tartják a számítástechnikai tantermek korszerűsítésének ezt a módját, mint azt a gyakorlatot, hogy a régi számítógépeket leselejtezik és helyettük újakat vásárolnak. Miklós Nándor megjegyezte: a korszerűsítés jóval kevesebbe került így, mintha harminckét számítógépet vásárolt volna a középiskola. Azzal, ha a támogatásból különálló gépeket vásároltak volna, akkor egy szaktantermet sem tudtak volna teljes egészében megújítani. Továbbá a régi számítógépeket az új rendszer fontos elemeként újrahasznosítják. Később a rendszer elenyésző anyagi ráfordítással jelentősen megerősíthető, hiszen elég a szervergépbe újabb memóriát vagy processzor modulokat helyezni, illetve újabb merevlemezekkel kibővíteni. Az igazgató a szervergépek nagy előnyének tartja, hogy a rendszer vírusfertőzése esetén a számítógépek karbantartási ideje jelentősen lecsökken. Ez nagyon fontos az intézmény szaktanárai számára, akik maguk tarják karban a szaktantermek gépeit. Ezután ha az operációs rendszer vírusfertőzött lesz, ami korábban sok gondot okozott, vagy más meghibásodás éri, akkor öt percen belül újat lehet üzembe helyezni, miután azok a szervereken futnak virtuális módban. A tanároknak így sokkal több idejük marad a diákokkal foglalkozni. Emellett az új rendszer révén a diákok többfajta korszerű technikával ismerkedhetnek meg, ami Miklós Nándor szerint a későbbiekben előnyhöz juttathatja őket a munkaerőpiacon, illetve felsőoktatási tanulmányaik során.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás