Az alsós diákok iskolai felzárkóztatására és kézműves-foglalkoztatására tavaly decemberben tanoda nyílt Adán. A központi park szomszédságában lévő tanodát egy átalakított üzlethelyiségben a Manóház civil szervezet hozta létre a helyi önkormányzat támogatásával. Mészáros Aranka, a Manóház vezetője elmondta: a tanodában január folyamán szeretnék megkezdeni a rendszeres munkát a diákokkal, miután nyílt napokon népszerűsítik a programjukat a gyerekek és szülők körében.
– A tanoda a diákok iskolai felzárkóztatását segíti elő. Az általános iskola alsós diákjaival foglalkoznánk napi rendszerességgel 15 és 19 óra között – magyarázta Mészáros Aranka, a tanoda vezetője. – Ez nem pótóra, hanem felzárkóztató program. Egyelőre alsósokkal kezdenénk a foglalkozásokat, amelyek során a matematikai alapműveletek begyakorlására, valamint az írás, az olvasás és a szövegértés fejlesztésére helyeznénk a hangsúlyt, hogy a későbbiekben egyedül is tudjon hatékonyan tanulni a gyerek. Emellett igény szerint az iskolában előadott tananyag begyakorlásában és visszakérdezésében, valamint a házi feladat elkészítésében is segédkezni tudunk. A foglalkozásokat másodikos diákokkal szeretnénk megkezdeni. Ha ők ötödik osztályba kerülnek, vagyis három év múlva, akkor szeretnénk a szerb, az angol és a német nyelv, valamint a matematika oktatását bevezetni szakemberek közreműködésével a Manóházban. A tevékenységünk így válna teljessé, hiszen a gyerekeket végigkísérnénk az általános iskola befejezéséig. Ahhoz, hogy valaki felsősként is részt vehessen a foglalkozásokon, alsósként is járnia kell, hogy megismerjük az adottságait, hiányosságait és a természetét. Nagyon nehéz ugyanis egy olyan felsős diákkal dolgozni, és bevonni a közösségi munkába, akit korábban nem ismertünk. A kézműves-foglalkozások célja, hogy bemutassuk a diákoknak a hagyományos és modern kézművestechnikák alkalmazási lehetőségeit a mindennapi életben. Ezekre a foglalkozásokra olyan diákokat várunk, akik kedvet éreznek a kézművességhez és a népi mesterségekhez. A kézműves-foglalkozásokat hetente egy-két délután szerveznénk meg Boja Ágnes vezetésével – közölte Mészáros Aranka.
Mészáros Aranka és Boja Ágnes már évekkel korábban Adán a tájházban és a II. helyi közösségben szervezett felzárkóztató és kézműves-foglalkozásokat kisdiákok számára, de megfelelő helyiség hiányában kénytelenek voltak felhagyni ezzel. Mészáros Aranka állítja, hogy a tanodai foglalkozásokra van igény a diákok és a szülők részéről, valamint a tanítók is támogatják. Miután csatlakozott hozzájuk dr.Pintér Anita, az adai önkormányzat segítségét kérték tervük megvalósításához még 2010-ben. Mint mondta, Tóbiás József tartományi képviselő és Bilicki Zoltán polgármester támogatta a kezdeményezésüket. A polgármester javaslatára végül tavaly októberben civil szervezetet hoztak létre, amelynek megalakításában sokat segített nekik Búcsú Attila jogász, a községi tanács tagja.
– A Manóház fenntartásához és működéséhez kénytelenek vagyunk szülői támogatást kérni, mert enélkül nem tudunk létezni. Egy teljes délutáni foglalkozás ötven dinárba kerül. A termet az önkormányzat bérli, és a fűtésről is gondoskodik – közölte Mészáros Aranka.