Gyertyaszentelő napjához, február 2-ához általánosan elterjedt időjárásjósló hiedelmek kapcsolódnak. Közismert a medvével való prognózis: ha ezen a napon kisüt a nap, és a medve meglátja az árnyékát, akkor visszamegy, és még negyven napig tart a hideg. Úgy tartják, ha ezen a napon jó idő van, akkor későn tavaszodik. Ellenkező esetben viszont a népi bölcsesség azt mondja: gyertyaszentelőkor ha esik a hó, fúj a szél, nem tart sokáig a tél. A jeles nap alkalmából arra voltunk kíváncsiak, hogy az emberek mennyire tartják mérvadónak a népi időjóslást.
Joó Róbert vállalkozó: –Én hiszek a népi időjóslásban. A pusztán élő pásztorok mindig meg tudták jósolni az időjárást a természet jelenségeiből, amellyel összhangban éltek. Megfigyelték az állatok viselkedését és a természet jelzéseit, és ebből következtettek a várható időjárásra. Mostanában az embereknek erre nincs idejük, kevesen figyelik emiatt a természetet. A rohanó világban legfeljebb megnézzük a tévében vagy az interneten az előrejelzést.
Sóti Éva, az Aranykapu ME művészeti vezetője: –A gyerekekkel rendszeresen beszélgetünk őseink hitvilágáról és szokásairól. Ismertetjük, hogy milyen fontos volt ez számukra, akárcsak az, hogy harmóniában éljenek a természettel. Őseink hittek az állandóan visszatérő változásokban, köztük az ünnepekhez kapcsolható időjárási jelenségekben. Én is hiszek a népi időjárásjóslásban, mivel ezek megalapozott megfigyelések. Az őseink nem műhold segítségével figyelték az időjárást, de törvényszerű változásait számon tartották a gazdálkodás miatt is.
Török Csaba középiskolai tanár: –Bizonyos mértékben hiszek a népi időjóslásnak, bár szerintem a Luca-naptár megfigyelései csak részben valósulnak meg. Édesapám ugyanis szokott Luca-naptárt vezetni. A népi időjárásjóslás egyes megfigyelései beválnak, persze vannak olyanok is, amelyek nem. A medve-jóslásban nem hiszek, nem a medve árnyékától függ, hogy hosszú vagy rövid lesz-e a tél. Mindenesetre eszerint rövid lesz, mivel a medve kint maradt, de majd a végén kiderül.
Tóth László természetbúvár: –Nem vagyok hiszékeny ember, de a népi időjóslásban hiszek, mivel ezek évszázados tapasztalatok összegzései, amelyek többnyire beválnak. Kíváncsi vagyok, hogy beigazolódik-e a gyertyaszentelőhöz kapcsolódó hiedelem, miszerint ha ezen a napon borús és csapadékos az idő, akkor hamarosan véget ér a tél. Hiszen most ilyen idő volt. Ezzel szemben, ha fénylik gyertyaszentelő, akkor az íziket szed elő. Ez azt jelenti, hogy kisüt a nap, akkor még negyven napig hideg lesz, és tüzelni kell. A medve-jóslásban viszont nem hiszek.