2024. július 17., szerda

Zentán nem történt nemzeti alapú incidens

Nőtt a bűncselekmények száma, de a rendőrség hatékonysága is - EGY ÉV A MÉRLEGEN
Felvételünk még a múlt évben készült – tavaly egyébként csökkent a közúti balesetek száma (Fotó: Gergely József)

A zentai rendőrállomás statisztikai mutatói voltak a legjobbak tavaly a nagykikindai körzetben, derült ki a minap megtartott évösszegző sajtótájékoztatón. Dragan Todorović zentai rendőrparancsnok elmondta, a község területén tavaly elkövetett bűncselekmények 75%-ában sikerült a tettes(eke)t rendőrkézre keríteni, és ezzel az eredménnyel Zenta első helyre került a nagykikindai körzeten belül. A körzethez tartozó többi község mutatói egyébként a következők: Csóka, Magyarkanizsa és Törökkanizsa 70%, Ada 67%, Nagykikinda 63%.

A jó eredmények ellenére az elkövetett bűncselekmények száma Zentán nőtt 2009-hez viszonyítva, méghozzá 19%-kal. Az összesen 407 regisztrált bűncselekményből 25 tartozik a súlyos, illetve gazdasági bűncselekmény kategóriájába, 382 pedig köztörvényes bűnesetnek számít. Ugyanakkor a családon belüli erőszak (természetesen csak a bejelentett eseteket figyelembe véve) pontosan a felére csökkent: 2009-ben 28, tavaly pedig 14 ilyen esetben kellett beavatkozniuk a rendőröknek. Kábítószerekhez köthető bűncselekmény összesen 19 esetben történt, a rendőrök 18 esetben koboztak el különböző drogokat, heroint, marihuánát és kokaint, sőt egy teljes vadkenderültetvényt is felszámoltak.

Közlekedésbiztonsági szempontból ellentétes a kép: a balesetek száma tavaly 14,26%-kal csökkent, ugyanakkor a személyi sérülések száma 15%-kal nőtt (2 személy életét vesztette, 48 megsérült), ezért a rendőrparancsnok az idei évre fokozottabb közúti ellenőrzést helyezett kilátásba. A közlekedési vétségek miatt kirótt bírságok száma tavaly 2728 volt. Az új közlekedési törvény több újdonságot is hozott magával, így már Zentán is kiadták az első gépjármű-vezetői próbaengedélyeket, január hónapban összesen 12-t. Szintén időszerű kérdés a regisztrációs táblák cseréje, a rendőrparancsnok ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, az SA jelzésű táblákra való csere semmilyen többletköltséget nem jelent a tulajdonosok számára, mert az új törvény értelmében egyébként is ki kell cserélni minden táblát, jelzéstől függetlenül.

Dragan Todorović külön megköszönte a sajtótájékoztatón jelen levő Širková Anikó polgármester asszonynak az önkormányzat segítségét és együttműködését a rendőrséggel, aminek keretein belül az önkormányzat a rendőrség rendelkezésére bocsátotta egyik terepjáróját. Ennek köszönhetően szinte 24 órás a rendőri jelenlét a községhez tartozó településeken, Bogarason, Felsőhegyen és Tornyoson, így az ott elkövetett bűncselekmények és szabálysértések mintegy 70-75%-át tudták felderíteni, ez pedig szintén hozzájárult a jó hatékonysági mutatókhoz, mondta a parancsnok.

Jónak értékelte a rendőrség és az önkormányzat közötti együttműködést maga a polgármester asszony is. A két állami intézmény közötti információcsere rendszeres, és a községi biztonsági tanács is havonta megtartja üléseit.

A tavalyi évben sem sírgyalázásra, sem nemzeti alapú incidensre nem volt példa Zentán, ezt mindketten rendkívül fontos eredményként értékelték.

A már említett közlekedési törvény egy másik következménye, hogy ezentúl minden, a község területén kirótt közlekedési bírság egy része visszakerül a községi költségvetésbe, amelyet az önkormányzat a (közlekedés)biztonság növelésére, azaz céleszközként köteles felhasználni. Mint azt Širková elmondta, már megalakult az a bizottság, amely javaslatokat tesz majd arra vonatkozóan, hogyan is lehetne ezeket az eszközöket a lehető legcélszerűbben elkölteni. Az egyik elképzelhető módja ennek a térfigyelő kamerák felszerelése a város bejáratainál és forgalmasabb helyein, de más, a biztonságot növelő befektetések is szóba kerültek.